Gospodarstvo

Turistična taksa ostaja

Ljubljana, 29. 01. 2008 13.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Plačevanje pavšalne takse v slovenskih turističnih krajih ostaja v veljavi, je odločilo ustavno sodišče.

Potem ko se je skupina lastnikov počitniških hiš in vikendov na območju Bohinja uprla plačevanju pavšalne turistične takse in vložila pobudo za oceno ustavnosti zakona ter občinskega akta, je ustavno sodišče minuli teden njihovo pobudo zavrnilo. Zakon, po katerem lahko turistični kraji pobirajo pavšalno takso, tako ostaja v veljavi.

Bohinjsko jezero iz zraka
Bohinjsko jezero iz zraka FOTO: POP TV


Ustavno sodišče je glede pobude za oceno ustavnosti in zakonitosti zakona o spodbujanju turizma ocenilo, da pobudniki niso uporabili vseh pravnih sredstev, preden so vložili pobudo za ustavno presojo. Zakon, ki je leta 2004 nadomestil zakon o pospeševanju turizma, tako še vedno velja. Njegov temeljni cilj pa je vzpostavitev spodbudnega okolja za uspešnejši razvoj slovenskega turizma.

V veljavi ostajajo tudi členi, ki določajo pobiranje in porabo turistične takse, ki so po novem zakonu postale obveza tudi za lastnike vikendov in jaht. "Lastniki počitniških objektov bodo morali še vedno plačevati pavšalno turistično takso," je zadovoljen bohinjski župan Franc Kramar, ki je ob tem spomnil, da to velja ne le za Bohinj temveč tudi za ostale turistične občine, kjer so na podlagi zakona sprejeli odlok za plačevanje pavšalne turistične takse, saj je bil s strani bohinjskih vikendašev zakon napaden na ravni cele države.

Zakon je namreč dal vsem turistično razvitim občinam, ki imajo na svojem območju preko 200 počitniških hiš ali stanovanj, možnost pobiranja pavšalne turistične takse. Občina Bohinj je to možnost z občinskim odlokom izkoristila leta 2006, ko je od vikendašev v povprečju zahtevala po 150 evrov pavšalne letne turistične takse. Vendar se je več kot 50 lastnikov počitniških hiš v Bohinju uprlo plačilu takse in se obrnilo neposredno na ustavno sodišče.

"Ustavno sodišče je s sklepom po naši oceni pokazalo, da lahko še verjamemo v njegovo razsodnost," je novinarjem ob prejemu sklepa povedal Kramar in pojasnil, da bohinjska občina od pavšalne turistične takse dobi 80.000 evrov letno. "To je lep znesek in seveda ta denar namensko vračamo nazaj v urejanje infrastrukture, v informacijski sistem in prireditve. Ne gre torej za denar, ki bi se trošil za kakršnekoli namene, ampak je njegova uporaba strogo predpisana," je poudaril.

Kranjska Gora
Kranjska Gora FOTO: POP TV


V Kranjski Gori s takso zberejo 125.000 evrov

Na občini Kranjska Gora, kjer so sicer imeli manj težav z lastniki vikendov in je večina brez večjih pripomb takso plačala, so z odločitvijo ustavnega sodišča prav tako zadovoljni. "Takšno odločitev smo tudi pričakovali, saj je prav, da tisti, ki dopust in počitnice preživijo v Kranjski Gori, prispevajo tudi k razvoju in izgledu kraja," je pojasnil kranjskogorski župan Jure Žerjav.

V Kranjski Gori letno z omenjeno takso zberejo približno 125.000 evrov, ki jih namensko uporabijo za izgradnjo turistične infrastrukture. Tega se zavedajo tudi vikendaši, ki sklepu o taksi niso veliko nasprotovali. "Prihaja sicer do nekaterih nesporazumov zaradi zamenjave lastnikov, ampak glede na število odločb, ki jih izdamo, je to malenkost," je še povedal Žerjav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.