V črnomaljskem Secopu naj bi po neuradnih podatkih, sporočenih na ponedeljkovem zboru delavcev, v naslednjih 12 mesecih odpustili 700 od približno 1000 zaposlenih. Napovedano odpuščanje bo prizadelo celotno Belo krajino, za katero Secop mogoče pomeni več, kot je Mura pomenila za Prekmurje, ocenjuje črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič. Napovedano odpuščanje bo namreč zelo prizadelo tamkajšnje družine, saj sta v veliko primerih v Secopu zaposlena oba zakonca.
Vodja novomeške območne službe zavoda za zaposlovanje Franc Smerdu je po srečanju z vodstvom podjetja dejal, da je uprava Secopa potrdila, da se okvirno število odpuščenih delavcev giblje okoli 700, a še ni dokončno določeno. Glede na tak obseg je stanje alarmantno, je ocenil, kot takega pa ga morajo obravnavati tudi skozi vidik nadaljnjega reševanja in zaposlitvenih možnosti. Teh pa v Beli krajini, ki je od nekdaj veljala za odmaknjeno območje, ni veliko, je dejal Smerdu.
Kot je za 24ur.com povedal Smerdujev namestnik Jože Giodani, Secop namerava do konca leta odpustiti 350 ljudi, preostalih 350 pa v prvem četrtletju prihodnjega leta. Konec marca je bilo na območju Urada za delo Črnomelj 1246 brezposelnih, kar je 14,3-odstotna brezposelnost in je bistveno nadpovprečna glede na stopnjo brezposelnosti v Sloveniji. Kot poudarja Giodani, so potrebe po novih delovnih mestih v regiji zelo majhne. Po odpustitvi 700 delavcev pa bi po ocenah zavoda za zaposlovanje stopnja brezposelnosti v tej regiji presegla celo 18 odstotkov.
Bela krajina je zelo zaprta regija, ki jo že dlje časa pestijo težave. Po besedah Giodanija se je kriza v Beli krajini začela kmalu po osamosvojitvi, ko so nekoč velika podjetja izgubila južni trg. Secop je trenutno največji zaposlovalec z okoli 1000 zaposlenimi, a sedaj tudi ta odhaja drugam. Zaenkrat na zavodu za zaposlovanje še ne izvajajo izrednih ukrepov. Novica o 700 odpuščenih je tudi njih presenetila. Kot poudarja Giodani, so že nekaj časa ocenjevali, da bi lahko bili v Secopu presežni delavci, a je šlo za ocene o nekaj sto zaposlenih. So pa vlado in pristojna ministrstva večkrat opozarjali na problem naraščajoče brezposelnosti in pomanjkanje novih delovnih mest, še posebej, ko je nastopila gospodarska kriza, ki je še poslabšala razmere v regiji.
Na vlado se je obrnila tudi občina Črnomelj z dopisom, v katerem poziva k reševanju stanja in predvsem k iskanju strateškega partnerja.
Na ponedeljkovem sestanku območno razvojnega partnerstva Pokolpje so sprejeli program spodbujanja konkurenčnosti in ukrepov razvojne podpore, ki ga naj vlada čim prej sprejme, je opozorila Čemas Stjepanovičeva. Prav tako vlado poziva, naj omenjeno regijo čim prej obišče.
Premier poklical županjo, predstavniki vlade predvidoma v četrtek na obisk v Secop
Na naše vprašanje, kako bo vlada pomagala Belokrajncem, so iz urada predsednika vlade odgovorili, da je premier Pahor danes poklical županjo Črnomlja, s katero sta govorila o aktualnih težavah zaradi selitve podjetja Secop ter se dogovorila, da bosta v stikih v zvezi z omenjeno tematiko. Pahor je kontaktiral tudi kabinet ministrice za gospodarstvo in druga pristojna ministrstva ter jim naložil, naj zadevo proučijo.
Predstavniki ministrstva za gospodarstvo, ministrstva za delo ter vladne službe za lokalno samoupravo in regionalno politiko bodo predvidoma v četrtek obiskali črnomaljsko podjetje. Skupaj z vodstvom podjetja in predstavniki občine bodo proučili možnosti za ohranitev delovnih mest v Beli Krajini.
Ministrstvo za gospodarstvo je presenečeno nad napovedjo Secopa, da bo zmanjšal obseg poslovanja v Črnomlju, večji del proizvodnje pa preselil na Slovaško. Secop po podatkih ministrstva v zadnjih letih – tudi v času krize – ni koristil državne pomoči, čeprav je posloval z izgubo. Dokler ministrstvo ne pridobi podrobnejših informacij o razlogih za takšno razmišljanje, dodatnih informacij ne more posredovati.
Vlada naj bi v kratkem sicer obravnavala predlog programa spodbujanja konkurenčnosti in ukrepov razvojne podpore Pokolpju v obdobju 2011–2016, so še sporočili z ministrstva za gospodarstvo.
Alarmantno stanje v državi
Združenje menedžerjev opozarja, da se slovenska konkurenčnost slabša. Multinacionalke selijo svoje centre v države s cenejšo delovno silo in ugodnejšo davčno zakonodajo. Izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc je v oddaji 24UR OB ENIH dejala, da je primer podjetja Secop alarmanten. "Glede na to, da se v Sloveniji odzovemo šele takrat, ko se stvar že zgodi, je to skoraj večji alarm kot sama odpuščanja." Šmuceva dodaja: "Bojim se, da se zna v Beli krajini zgoditi to, kar se dogaja v Pomurju. Podjetja iščejo zaposlene v regiji, ki ima kvalificirano delovno silo, pa se ti zaradi nadomestil za brezposelnost ne želijo zaposliti."
Medtem tudi v stranki SLS opozarjajo, da je stanje na področju tujih investicij v Sloveniji že alarmantno in da bi moral predsednik Vlade takoj prižgati vse rdeče alarme v svojem kabinetu ter ukrepati takoj. "Treba se je potruditi poslovno okolje v Sloveniji urediti tako, da bodo obstoječi tuji kot tudi slovenski investitorji ter perspektivni podjetniki ostali v Sloveniji," poziva predsednik stranke Radovan Žerjav.
Secop proizvodnjo kompresorjev seli v obstoječo tovarno na Slovaškem, ker je tam ugodnejša davčna zakonodaja in cenejša delovna sila. V Secopu poudarjajo, da gre za optimizacijo poslovanja, ki je v teh kriznih časih nujna.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.