Upad in odpoved naročil izdelkov Gorenja sta bila največja predvsem v zadnjih treh tednih. Med ukrepi, s katerimi se Gorenje zoperstavlja temu, so poleg maksimalnega znižanja stroškov materiala, logistike in vseh vrst storitev tudi stroški dela, so pojasnili. V Gorenju v tem trenutku števila delovnih mest ne nameravajo drastično zmanjšati. Čeprav odhodov in upokojitev ne nadomeščajo, pogodb za določen čas ne podaljšujejo, novih zaposlitev pa ni.
S sindikatom se tako sedaj dogovarjajo še o prilagoditvi delovnega časa na 36-urni delovnik. Plače za vse zaposlene v režiji in kompleten razširjeni menedžment (tako doma kot v tujini) pa bodo solidarnostno zmanjšali za deset odstotkov. Pričakujejo, da bodo lahko na ta način čim dlje ohranili čim več delovnih mest.
Vsaka pomoč države je dobrodošla
Glede državne pomoči v Gorenju podpirajo vse ukrepe, ki bi čim hitreje razbremenili gospodarstvo. Najbolj smotrni pa se jim zdijo predvsem tisti ukrepi, ki bi zmanjšali izdatke državi. "Zato zelo pozdravljamo predlog gospodarskega ministra za zmanjšanje izdatkov za socialno varnost, zelo si prizadevamo za ponovno uvedbo olajšav za investicije, upamo pa tudi, da uporu sindikatov, da bi se visoka raven pravic, ki jih imajo delavci v Sloveniji, uravnotežila tudi z obveznostmi in delovnim časom, politika ne bo podlegla," je pojasnila tiskovna predstavnica Gorenja Uršula Menih Dokl.
Sicer pa vlada pripravlja paket ukrepov za blažitev gospodarske krize, ki jih bo predvidoma obravnavala v četrtek ali petek, do takrat pa o njih na ministrstvih nočejo govoriti. Govori se tudi o predlogu nekaterih gospodarstvenikov, da bi podjetja lahko zmanjšala delovni teden na 32 ur, izpad prispevkov za štiri ure pa bi krila država. Tako bi delavci še vedno lahko prejemali polno plačo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.