Tudi slovensko gospodarstvo se recesiji ni uspelo izogniti. Najbolj je prizadela gradbena in tekstilna podjetja, prizanesla pa ni niti Elanu, kjer so že upadla naročila. Ta so se samo v zadnjih dveh mesecih zmanjšala za 30 do 40 odstotkov, kar se bo poznalo tudi pri delovni sili. Kljub vsemu že iščejo vzporedne programe, ''vendar to ni tako hitro, posebno ne v času, ko vsak poskuša rešiti, kar se rešiti da. Nobeno podjetje ti ne bo ponudilo nekaj, kar se ne potrebuje,'' je za 24ur.com povedal predsednik uprave Skimarja, lastnik Elana Ivan Štrlekar, in dodal, da bodo letošnje leto izvedli po načrtu, saj gre predvsem za naročila, ki so bila izvedena že lansko leto.
Vseeno pa bodo delavce odpuščali. Štrlekar je poudaril, da že delajo programe rekonstruiranja organizacije kadrov, naslednji teden pa bodo začeli pogajanja s sindikati in nato nadaljevali po postopku, ki je za to predviden. Štrlekar števila delavcev, ki bodo ostali brez službe, ni mogel povedati, je pa poudaril, da številke, ki se pojavljajo v medijih (petina vseh delavcev oziroma 20 odstotkov, op. p.), ne držijo. Vsekakor pa bodo najprej odpustili "mehke variante ljudi", torej osebe, ki so pred upokojitvijo, in tiste, ki imajo pogodbo za določen čas. ''Ti so žal prvi na udaru,'' je povedal Štrlekar.
Na udaru tudi Dolenjska in Bela krajina
Sekretar Območne organizacije Dolenjske in Bele krajine Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Jože Miklič je pojasnil, da so v območni organizaciji v septembru in oktobru o ekonomsko-socialnem položaju v regiji anketirali tamkajšnjih 50 velikih in srednjih gospodarskih družb, hkrati pa so opravili tudi pogovore z upravami 40 podjetij.
Iz pogovorov z upravami dolenjsko-belokranjskih gospodarskih družb, ki naj bi jih prizadela recesija, so izvedeli, da bodo v podjetjih Revoz, TPV, TPV Johnson Controls, Adria Mobil, Podgorje, Tom Mokronog, Prevent in še v nekaterih z manj zaposlenimi zmanjšali stroške dela, trenutno pa nekatera podjetja blažijo stanje s prerazporejanjem delovnega časa in obvezno izrabo letnih dopustov. Ker naj bi bila, kot je dejal Miklič, po ocenah uprav kriza daljša, bo po oceni območne organizacije ZSSS do konca leta v regiji 500 manj zaposlenih.
Kriza naj bi najprej prizadela tuje in najete agencijske delavce ter mlade delavce, ki imajo po Mikliču praviloma pogodbe za določen čas. Dolgoročno se bo poznala tudi pri zmanjšani rasti dobička in posledično pri rasti plač, ki so se v zadnjem obdobju v regiji povečevale hitreje kot v preostali državi, je še dejal Miklič.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.