Predstavniki delodajalskih organizacij in sindikatov so se na pogajanjih v Ljubljani dogovorili, da se bodo pogajali tudi o spremembah veljavne kolektivne pogodbe o načinu usklajevanja plač, povračilu stroškov v zvezi z delom in regresu za letni dopust. Sindikati so predstavili svoja načelna pričakovanja glede sprememb, delodajalci pa čakajo konkretne predloge. Sindikati naj bi zahteve med seboj uskladili, tako da bi lahko obe strani za pogajalsko mizo ponovno sedli 20. septembra.
Delodajalci in sindikati so se dogovorili, da morajo biti pogajanja zelo intenzivna, vsaj enkrat tedensko, in da naj bi jih zaključili v okvirnem roku meseca in pol, je povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj, ki sicer dogovor, da se bodo pogajali o spremembah veljavne kolektivne pogodbe, ocenjuje kot "velik napredek".
Iz Združenja delodajalcev Slovenije so po pogajanjih sporočili, da so bila stališča sindikatov načelne narave in niso bila ovrednotena, tako da jih ne morejo komentirati.
Sindikati po Reboljevih besedah ugotavljajo, da so bili pogoji pred dvema letoma, ko so uskladili veljavno kolektivno pogodbo, drugačni, saj je sedaj predvideni dvoodstotni dvig plač z avgustom in še v višini 0,5 odstotka iz lanskega leta, torej skupno 2,5 odstotka, prenizek.
Pergam predlaga, da bi plače že z letošnjim avgustom dvignile za vsaj 3,5 odstotka.
Potreben drugačen način poračuna
Po mnenju sindikatov bi bilo treba spremeniti tudi tisti del kolektivne pogodbe, ki govori o načinu poračuna. Sedaj velja, da bi se plače uskladile avgusta 2008, Pergam pa predlaga, da se morale plače uskladiti z dejansko inflacijo v začetku leta. Predlagajo tudi, da bi se plače uskladile brez "sidra", torej s celotno inflacijo.
Delodajalci, glede na to, da je, kot pravijo, praktično nemogoče napovedati gibanje inflacije v prihodnjih mesecih, tudi ne vidijo možnosti vgrajevanja inflacijskih pričakovanj v kolektivno pogodbo o načinu usklajevanja plač.
V Pergamu tudi menijo, da bi moral biti predmet razprave dvig vseh plač, ne samo izhodiščnih. "Če se pogovarjamo samo o dvigu izhodiščnih plač, se dvigujejo samo tistim, ki imajo enake plače, kot so izhodiščne v panožnih pogodbah. V mnogih panogah nimajo realne rasti plač," pravi Rebolj.
Četrti predlog sindikalne strani je po Reboljevih besedah, da bi v kolektivni pogodbi določili del dviga plač iz naslova produktivnosti (v Pergamu razmišljajo o dvigu v višini tretjine produktivnosti) ali pa v njej odpreti možnost, da se v pogodbah dejavnosti pri dvigu rasti plač upošteva tudi produktivnost. Kolikšen bi bil ta delež, bi bila po Reboljevih besedah stvar sindikatov dejavnosti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.