Potem ko je zaradi nekaj besednih spodrsljajev kampanja republikanskega kandidata za naslednjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa kar nekoliko izgubila zagon, Trump pa je na merjenjih javnega mnenja začel izgubljati v primerjavi z demokratsko kandidatko Hillary Clinton, je poskusil zdaj nekaj novega vetra v jadra svoje kampanje dodati s predstavitvijo gospodarskega programa.
Analitiki so sicer ocenili, da je postregel s premalo podrobnostmi, da bi bila mogoča zares natančna analiza, a vendar je povedal dovolj, da so vsaj obrisi njegove gospodarske politike jasni. Medtem ko je na ameriških tleh odmevala napoved davčnih olajšav, nižanje davkov za družine in še manj regulacije na trgu, po svetu odmeva Trumpovo zavračanje globalizacije.
Iz govora je bilo razbrati vizijo, po kateri so na vrhu sveta ZDA in nič drugega, kar v praksi pomeni, da bi se ZDA lahko v bodoče izogibale izpolnjevanju mednarodnih pogodb, ko gre za varovanje okolja ali drugo regulacijo, če bi to ogrožalo dobičke ameriških podjetij. Gre torej za vizijo, po kateri se en narod nad druge postavi brez oziranja na ceno, ki jo bo plačal preostali svet. Trump se prav tako zavzema za prekinitev nekaterih mednarodnih trgovinskih sporazumov.
Njegova kampanja s tem še dodatno nagovarja volivce, ki menijo, da bo tudi v ZDA vse dobro, če je njihova država postavljena nad vse. Ideja o ukinjanju trgovinskih sporazumov sicer Trumpa postavlja nasproti ameriške trgovinske zbornice, ki sporazume podpira. Trump pa meni, da so v teh dogovorih, predvsem ko gre za tarife, kratko potegnile ZDA. Z ukinjanjem sporazumov ali novimi pogajanji, želi "izboljšati položaj ZDA".
Trump je sicer tudi napovedal, da bo "odstranil birokrate, ki ubijajo delovna mesta in jih nadomestil s takšnimi, ki jih znajo ustvarjati". Kaj konkretno je mislil s tem, sicer ni jasno, je pa v ZDA trenutno okoli 2,7 milijona državnih uslužbencev.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.