Trošarina bo za gospodinjstva znašala evro na MWh, za poslovne uporabnike pa pol evra na MWh. V končni ceni električne energije, ki jo plačujejo uporabniki, sta poleg cene električne energije in DDV zajeti tudi omrežnina in trošarina. Čeprav je agencija za energijo omrežnine letos nekoliko znižala, je kljub temu na položnicah za električne energijo po uvedbi trošarine pričakovati nekoliko višje zneske.
Kot so pojasnili v Elektru Celje, bo vpliv trošarine ne končni znesek računa odvisen od količine porabljenih KWh. Vpliv trošarine na končni račun odjemalca je odvisen od porabe odjemalca in je za odjemalca z enako porabo enak pri vseh distributerjih. Gospodinjski odjemalec plača za 320 KWh električne energije na mesec brez davka na dodano vrednost 26,62 evra, trošarina zanj pa bo znašala 0,32 evra na mesec.
V Elektru Ljubljana so pojasnili, da bo uvedba trošarine povzročila podražitev končne oskrbe z električno energijo za gospodinjstva v višini 1,15 odstotka, pri čemer pa ni upoštevana morebitna istočasna podražitev električne energije. Za povprečnega poslovnega odjemalca se bo po uvedbi trošarine končna cena oskrbe z električno energijo zvišala za 0,63 odstotka.
Cene električne energije zaenkrat še ostajajo regulirane s strani države. Po 1. juliju, ko bodo morale članice EU popolnoma odpreti svoje trge električne energije, jih bo določal trg. Ker sedanje cene električne energije za distributerje ne pokrivajo stroškov njenega nakupa, je pričakovati podražitve.
Distribucijska podjetja v dejavnosti dobave, ki je gospodarska javna služba, že več let poslujejo z izgubo, ki je leta 2005 znašala 22,2 milijona evrov, podobno višino pa naj bi dosegli tudi lani, je pred časom poročalo Delo. Cene električne energije za gospodinjstva naj bi za tržnimi zaostajala za 20 odstotkov, izravnava pa naj bi nastopila postopoma. Distribucijska podjetja predlagajo pred 1. julijem nekaj manj kot desetodstotno povišanje cen, kar pa vlada še proučuje.
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je decembra lani sicer povedal, da pretiranih povišanj cen električne energije po odprtju trga s 1. julijem ne pričakuje. "Verjamem, da bodo podjetja, ki so v državni lasti, odgovorno ravnala in naredila vse, poiskala vse notranje rezerve, vse načine, da pritisk na cene za uporabnike ne bo pretiran," je povedal Vizjak.
Se pa cene električne na debelo energije višajo - leta 2004 so po Vizjakovih besedah dosegale od 22 do 28 evrov za MWh, lani okoli 65 evrov za MWh - in poslovanje distribucijskih podjetij, ko bi ta električno energijo kupovala po eni ceni in jo prodajala po nižji, je bilo možno le v času dogovornega gospodarstva, ko so razliko pokrili s proračunskimi sredstvi, je pojasnil gospodarski minister.
Po odprtju trga bo omrežnina edini del cene, ki bo še reguliran s strani države. Omrežnine so se letos v povprečju glede na lansko leto sicer pocenile. Medtem ko se je omrežnina za prenosno omrežje zvišala za 2,7 odstotka, za distribucijsko omrežje za 6,2 odstotka, se je za sistemske storitve znižala za 37,6 odstotka.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.