Gospodarstvo

Papirnici Radeče zmanjkuje časa

Radeče, 07. 03. 2012 14.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Radeška papirnica, ki je v prisilni poravnavi, bi za obstoj potrebovala od 5,5 milijona do šest milijonov evrov sredstev. Vodstvo papirnice ocenjuje, da jim zmanjkuje časa. Minister Žerjav bankam očita blazno konservativnost in jih opozarja, da bodo morale začeti opravljati svojo funkcijo.

Radeče papir - 4
Radeče papir - 4 FOTO: Kanal A

Lastnik podjetja Radeče papir Peter Tevž je povedal, da jim trimilijonsko odobreno, vendar nerealizirano posojilo ne zadošča več, saj je zaradi ustavitve proizvodnje prišlo do izpada prihodka. Papirnica, ki je v prisilni poravnavi, bi tako za obstoj potrebovala od 5,5 milijona do šest milijonov evrov sredstev. Tevž je spomnil, da so se z bankami glede trimilijonskega posojila začeli dogovarjati že pred osmimi meseci. Čeprav je posojilo odobreno, še vedno ni nakazano na račun radeške papirnice, ki zaposluje 370 delavcev.

Ker oba papirna stroja stojita že približno dva tedna, je prišlo do izpada prihodkov v višini 2,1 milijona evrov. Takšnega izpada prihodkov pa vodstvo tovarne Radeče papir v načrtu finančnega prestrukturiranja ni predvidelo, ampak je načrtovalo pozitiven denarni tok. Trimilijonsko posojilo bi tovarno rešilo, če bi bilo nakazano že lansko poletje, ko so se začeli pogovori z bankami, ocenjujejo radeški papirničarji.

Tevž: NLB nas sili v protizakonito dejanje

Po Tevževih besedah so brez kakršnih koli pomislekov pristali na predlog treh slovenskih bank po imenovanju izvedenca, ki bo pregledal poslovanje podjetja. Ta izvedenec je potem ugotovil, da se njegovi podatki o poslovanju ujemajo s podatki uprave radeške papirnice.

"Kljub temu pa so banke začele znova preučevati zadevo okrog nakazila posojila. V torek smo tako prišli do sklepov, ki so neuporabni. Nova Ljubljanska banka (NLB) nas namreč sili v protizakonito dejanje," pravi Tevž. NLB tako zahteva zastavo Tevževega 100-odstotnega deleža v papirnici in v njegovem podjetju G-M&M ter prodajo G-M&M za en evro. Ob tem se Tevž sprašuje, kdo bo potem plačal davek. Poudarja tudi, da je prvotni načrt predvideval, da bodo tri slovenske banke prispevala vsaka po milijon evrov za posojilo papirnici, NLB pa je sedaj zaradi unovčitve nekaterih garancij svoj delež znižala na 780.000 evrov.

Radeče papir - 1
Radeče papir - 1 FOTO: Kanal A

Bankam so ponudili 90-odstotno ali celo 100-odstotno konverzijo terjatev v lastniške deleže, na podani predlog o dokapitalizaciji družbe s strani potencialnega strateškega partnerja pa se banke, čeprav so same podale ta predlog, negativno odzivajo, pravijo v družbi.

Papirnici zmanjkuje časa

Vodstvo papirnice ocenjuje, da jim zmanjkuje časa in da je realizacija načrta finančnega prestrukturiranja ogrožena. Nekateri zaposleni so že na čakanju, vendar s polno plačo, nekateri pa opravljajo vzdrževalna dela v tovarni. Glede februarske plače pa je Tevž dejal, da je denar že zagotovljen. Radeška papirnica je namreč lani z Indijo sklenila posel, vreden več milijonov evrov, in iz tega naslova izplačuje plače in poravnava prispevke z zamikom.

"Nismo še vrgli puške v koruzo. V naslednjih dneh moramo dobiti odgovor bank, upniški odbor pa bo v ponedeljek, ko poteče rok za vložitev ugovora proti vodenju postopka prisilne poravnave, podal svoje mnenje. Realno še lahko računamo na bančno posojilo," meni Tevž.

Postregel je tudi s podatkom, da je radeška papirnica zadolžena v višini 30 milijonov evrov, podjetje G-M&M pa za 3,4 milijona evrov.

Uprava radeške papirnice pa je podala tudi pripombe na delo prisilnega upravitelja Boruta Sokliča, ki je po oceni uprave neodziven in nekooperativen. Dosedanjim slovenskim vladam pa v tovarni očitajo, da ekonomijo ni pripravila na krizne čase.

Za Žerjava ključna ohranitev delovnih mest

V radeški papirnici se je mudil tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav. "Moj namen je pozvati banke upnice, da z vso resnostjo in odgovornostjo tudi do svojega poslovanja, preučijo poslovni načrt družbe in se na podlagi tega odločijo, kako naprej. Gre za program, ki ni kar tako za zamahniti z roko, saj je to program, ki ima dodano vrednost in lahko na dolgi rok poda neko akumulacijo in stabilna delovna mesta," je dejal minister. Za ministra je ključno obdržati vseh 370 delovnih mest v papirnici. Bankam minister očita blazno konservativnost in jih opozarja, da bodo morale začeti opravljati svojo funkcijo, funkcijo zakladništva.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User476977
08. 03. 2012 21.57
+10
Evo, stric j je nazaj na sceni in tajkuni so spet dobili svojega odvetnika. Kapo dol, bravo Tevž, če me zagledaš v Radečah, sam laufi, kokr te nesejo noge, sam laufi...
walter2
08. 03. 2012 10.07
+17
Lastnik Tevž je med najbogatejšimi Slovenci,težak okrog 15,1milijona Eur in je 100% lastnik podjetja,ki pa s svojimi sredstvi nebi reševal svojega podjetja ampak spet s krediti Državnih bank,čeravno se je papirnica pod njegovim vodstvom v preteklosti že zadolžila za 25 milijonov.Normalno,da banke ne dajejo novih kreditov,če se stari ne vračajo,če pa bi dale,imajo svoje pogoje,kot garancijo za posojilo,kar pa Tevž-u ne diši.Žal mi je le nič krivih delavcev,ki bodo potegnili najkrajšo in bo ogrožena njihova eksistenca,Tevž je preskrbljen.TEvž je slika privatizacij na Slovenskem,ko novodobni poslovneži izkoristijo nekdaj uspešna podjetja,si napolnijo žepe v čim krajšem času a podjetje na koncu konča v stečaju a delavci brez služb a država to podpira.
User59139
08. 03. 2012 22.07
+6
Tevž naj da sam sebi kredit, potem naj si ga pa še vrne. Z oderuškimi obrestmi vred.
User761137
08. 03. 2012 06.51
+3
Zanimivo, tukaj, kjer se govori o gospodarski družbi, ki ima naročila, ki ima znanje in še kaj, nima pa sredstev za nabavo surovin, tukaj se pa ne oglašajo podporniki PS, saj nimajo kaj povedati, tabula rasa.
jankomat
07. 03. 2012 21.03
+4
ne vem kako je s tevžem -naj odstopi, se da denar da gre proizvodnja naprej. bolj me skrbi --da bančniki nikoli nikomur ne odgovarjajo,čeprav so oni krivi za večji del krize.sedaj se delajo pametne in ne dajejo kreditov in s svojo politiko uničujejo veliko podjetij ,ki bi verjetno preživela.kot bi morale odgovarjat ,ko so dajale kredite brez garancij,bi morale sedaj ,ko enostransko zavračajo vloge za kredite(za prijatelje imajo še vedno denar).
User821526
07. 03. 2012 20.30
+4
če se ne da s temi lastniki podjetja vodit, pol pa stečaj, pa naj novi lastnik bolje dela. ne spet vse slovenije vleč v zgodbo ene fabrike.
kim llsung
07. 03. 2012 19.43
-9
nc se bat jansa bo vse resil
David Kljucevsek
08. 03. 2012 22.49
+0
ober
07. 03. 2012 19.10
+9
Če vlada kot glavni lastnik banke, tega ni v stanju rešiti pozitivno, naj TAKOJ POBERE ŠILA IN KOPITA, saj si pooblastila za vladanje ne zasluži.
vikc1
07. 03. 2012 15.26
+18
Ega Tevža je treba zapret barabo pokvarjeno kaj misli da bo še kar naprej kradel. LOPOV!!!!
David Kljucevsek
08. 03. 2012 22.49
+6