Kot je na novinarski konferenci v Mostarju v soboto dejal Lasić, je vzrok za to nedavna zavrnitev mleka tuzlanske mlekarne na slovenski meji z obrazložitvijo, da omenjena mlekarna nima certifikata EU za izvoz mleka. Slovenska in bosanska stran sta v skladu z meddržavnim sporazumom o trgovinskem sodelovanju dogovorili o uvozu določene količine mleka iz mlekarne Tuzla, vendar pa je bilo mleko kljub potrebnim dokumentom na meji zavrnjeno.
Lasić je ob tem povedal, da so se v petek sestali predstavniki gospodarske zbornice, vlade BiH in 50 največjih proizvajalcev izdelkov živalskega izvora in ugotovili, da je treba čimprej sprejeti zakon o veterinarstvu in da bodo, če bo opozicija še naprej nasprotovala njegovemu sprejetju, od urada visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH zahtevali, naj sprejme ta zakon. Od vlade BiH so zahtevali, naj do 1. junija sprejme odločitev, v skladu s katero bi urad za veterinarstvo pregledoval veterinarsko-sanitarne pogoje za uvoz živali in izdelkov živalskega izvora ter izdajal potrdila za te storitve.
Če omenjene zahteve ne bodo uresničene, je še dejal Lasić, bodo od pristojnih oblasti zahtevali sprejetje vzajemnih ukrepov s sosednjimi državami oziroma dovoljenje uvoza živalskih izdelkov samo tistih proizvajalcev, ki so registrirani za EU.
Ker sta državi podpisnici sporazuma o prosti trgovini, BiH za zaščito svojih proizvajalcev carin in davkov ne more povečati, lahko pa uvede posebne dajatve za alkohol, cigarete in bencin. Ukrep bi tako lahko zelo prizadel slovenske pivovarje, ki v Bih veliko izvažajo.