Urad RS za varstvo konkurence je v današnjem uradnem listu objavil,
da je 20. decembra lani sprožil postopek proti Ljubljanskim mlekarnam,
Pomurskim mlekarnam in Mlekarni Celeia ter
postopek proti Mesninam dežele Kranjske, družbi Kras, Mesni industriji
Primorska in tovarni mesnih izdelkov Košaki. Omenjeni naj bi istočasno
najavili dvig cen mleka in mlečnih izdelkov ter mesa in mesnih izdelkov.
"Iz omenjenega ravnanja verjetno izhaja, da naj bi omenjene družbe usklajeno delovale oz. se sporazumele glede določanja cen mleka in mlečnih izdelkov in drugih pogojev delovanja na trgu, katerih cilj ali učinek je preprečevati, ovirati ali izkrivljati konkurenco v RS in na skupnem trgu," so zapisali v uradu.
V obeh primerih urad poziva fizične in pravne osebe, ki imajo pravni interes za udeležbo v postopku, da uradu prijavijo svojo udeležbo v roku 30 dni od objave v uradnem listu, da pošljejo pisna mnenja o postopku ter dokumente, ki bi lahko bili pomembni za odločitev.
Trgovci: Kartelnih dogovorov ni bilo
Upravni odbor Trgovinske zbornice Slovenije je v četrtek spet ugotovil, da so vse podražitve hrane, ki v zadnjem času pretresajo domače tržišče, rezultat povišanja cen pri proizvajalcih. Zavrača namigovanja o kartelnih dogovarjanjih in namigovanja o akcijskih znižanjih cen, s katerimi naj bi trgovci zavajali potrošnike.
"Izjave, ki jih izrekajo nekatera združenja, ustanove in posamezniki, zavzeto pa izkoriščajo in poudarjajo mnogi mediji, so največkrat brez kakršne koli osnove ali razlage in neupravičeno vplivajo na javno mnenje pri prebivalstvu, ki sprejema trgovino kot povzročitelja inflacije ter glavni dejavnik, ki vpliva, da je življenje ljudi z nizkimi dohodki še težje," so zapisali.
Člani upravnega odbora zbornice se zavedajo, da rast cen povzroča rast življenjskih stroškov, ki jih nekatere skupine prebivalstva težko premoščajo. Prepričani pa so, da se tega zavedajo tudi trgovci in z različnimi akcijskimi znižanji prodajnih cen, predvsem pa s pogajanji s proizvajalci, vplivajo, da so posledice podražitev za potrošnike čim manjše.
Upravni odbor ostro zavrača tudi vsa namigovanja Zveze potrošnikov Slovenije, Urada RS za varstvo konkurence, Tržnega inšpektorata RS ter izjave nekaterih politikov o kartelnih dogovarjanjih, ki naj bi vplivala na podražitve. Prav tako zavrača namigovanja o posameznih akcijskih znižanjih cen, s katerimi naj bi trgovci zavajali potrošnike. "Prepričani smo, da bodo trgovci, ki so pri tem največkrat omenjeni, z argumenti dokazali, da so diskvalifikacije in sodbe o kršitvah poslovnega vedenja in etike, neupravičene," poudarjajo v zbornici.
Kot še zagotavljajo trgovci, bodo tudi v prihodnje iskali možnosti, kako ublažiti posledice dražitev hrane ter prilagajali ponudbo različnim segmentom kupcev tudi s kakovostnimi in cenovno različnimi izdelki. Ne morejo pa prevzemati odgovornosti in krivde za razloge, ki so tudi posledica velike razdrobljenosti in manjše produktivnosti pri proizvodnji hrane, opozarjajo.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.