Višina medbančnih provizij za kartične transakcije, ki jih banke zaračunavajo trgovcem za obdelavo plačil kupcev, bo omejena po sprejetju zakonodaje v Evropskem parlamentu. Pravila mora potrditi še Evropski svet. Veljavnost je predvidena "fazno", in sicer se nekatere določbe uveljavljajo 20 dni po sprejetju, nekatere pa v šestih mesecev po uveljavitvi Uredbe.
V Merkurju so zadovoljni zaradi omejitve provizij, saj se cene od banke do banke trenutno precej razlikujejo. Že doslej so se individualno dogovarjali o višini provizij, "da bi kupcem ponudili najboljše razmerje med kakovostjo in ceno".
V Mercatorju ocenjujejo, da je namen znižanja provizije pri plačevanju s karticami zelo dober. Bistveno nižji stroški poslovanja s plačilnimi karticami naj bi prispevali k večji uporabi in hitrejšemu nadaljnjemu razvoju kartičnega poslovanja, saj ima glede na poslovanje z gotovino veliko prednosti, so pojasnili. Plačevanje s kartico pa ni tako vabljivo za uporabnike in trgovce, če so visoki stroški provizij kartičnega poslovanja. Cenejše poslovanje s karticami in njegov razvoj bi vsekakor prinesel koristi kupcem, so prepričani.
V Lidlu Slovenija pozdravljajo omejitve, vendar je po njihovih ocenah prezgodaj za podajanje ocen in sklepov. Njihovo banko so že prosili za dodatna pojasnila glede sprememb.
V bankah so manj "zgovorni". V NLB se zavedajo, da bodo morali prilagoditi sisteme in pogodbena razmerja. Abanka so bo zahtevam prilagodila in upoštevala veljavno zakonodajo. Tudi iz Hypo Alpe Adria so sporočili le, da bodo spoštovali zakonodajo. Iz Združenja bank Slovenije so sporočili, da končno besedilo uredbe še ni na voljo, zato ga ne morejo komentirati.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.