
Vlada se je za nov korak k popolni liberalizaciji cen naftnih odločila v ponedeljek, uredba, ki to dopušča, pa je začela veljati danes.Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je ob tem ocenil, da bo sprostitev kontrole cen naftnih derivatov na daljši rok prispevala k večji konkurenci, ki bo imela za potrošnike pozitivne učinke.
Če bo deregulacija cen naftnih derivatov na avtocestnem križu povzročila večje povišanje marž, zakon o kontroli cen omogoča vladi, da ponovno sprejme ukrep kontrole cen. A Počivalšek je prepričan, da to ne bo potrebno. "Domači potrošniki lahko vsako morebitno pretiravanje naftnih trgovcev zaobidemo z obiskom bencinskih servisov izven avtocest, tuji kupci pa s tranzitom preko Slovenije," je dejal.
Trgovci, ki ponujajo gorivo na avtocestnem križu, so sicer z Darsom podpisali pogodbo o prenosu dela morebitnega povišanja cen v javno dobro, je v ponedeljek še povedal Počivalšek, ki pa o vsebini pogodbe ni želel govoriti.
Oblikovanje cen 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva po državi, razen ob avtocestnem križu in hitrih cestah, bo ostalo enako kot doslej: metodologija za izračunavanje cen temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečajev dolarja in evra, modelske cene pa se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij.
Marži distributerjev se za ta del, torej regulirane cene, ne spreminjata. Tako najvišja višina marže za 95-oktanski bencin znaša 0,08701 evra, za dizel pa 0,08158 evra za liter.
Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina je treba trenutno odšteti 1,228 evra, za liter dizelskega goriva pa 1,133 evra.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.