Nekaj pred 20. uro po našem času je ameriški predsednik Barack Obama stopil pred televizijske kamere in se odzval na novico, ki je zaznamovala zadnje dni – znižanje bonitetne ocene ZDA.
Uvodoma je dejal, da trg še vedno verjame, da imajo ZDA oceno AAA, torej najboljšo možno oceno, pa čeprav jo je bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) znižala na AA+.
"A to še ne pomeni, da nimamo težav," je dejal Obama, ki je dodal, da za to ugotovitev niso potrebovali neke bonitetne hiše. Težav se ZDA po besedah Obame zavedajo, gre pa za težave, ki se jih da rešiti in da pristojni vedo, kaj morajo storiti, da jih rešijo.
Obama je dejal, da vedno obstajajo gospodarski dejavniki, "na katere ne moremo vplivati, lahko pa vplivamo na to, kako se odzovemo na te dejavnike".
Povedal je, da se bodo spremembe na trgu vedno dogajale. "A to so ZDA. Vedno smo bili in vedno bomo AAA država," je dejal Obama.
Na oceno vplival tudi spor med republikanci in demokrati
Direktor S&P David Beers je sicer danes za televizijsko hišo CNN poudaril, da v hiši nikakor nimajo pomislekov glede znižanja bonitetne ocene ZDA. Odločitev agencije temelji na številnih dejavnikih, tudi na škodi, ki jo je ugledu ZDA prizadejal spor med republikanci in demokrati v zvezi z zvišanjem meje javnega dolga.
Ob tem je Beers dejal, da gre le za manjše znižanje bonitetne ocene ZDA. "Ne gre za katastrofalno znižanje kreditne sposobnosti ZDA," je povedal in dodal, da si lahko ZDA ponovno prislužijo najvišjo oceno, če se bodo razmere v Washingtonu spremenile in bosta obe politični strani lažje dosegali dogovore.
Medtem je prva dama francoske podružnice bonitetne hiše S&P Carol Sirou dejala, da se bonitetnim agencijam pripisuje prevelik pomen. "Vloga, ki nam jo pripisujejo, je veliko večja, kot je v resnici," je menila v pogovoru za časnik Liberation. "Trg nas sili v igranje vloge, ki ni naša," je ocenila.
Bonitetne agencije so bile na udaru tudi v evropski dolžniški krizi
Ne le, da se odločitvi S&P pripisuje krivda za današnji potop borz, še bolj so bile tri največje bonitetne agencije – S&P, Moody's in Fitch – na udaru v evropski dolžniški krizi.
Evropski politiki so jih večkrat obtožili, da so njihova znižanja bonitetnih ocen nerazumna in neupravičena ter da z njimi poglabljajo dolžniško krizo. Evropa zato tudi resno razmišlja o ustanovitvi lastne bonitetne hiše, ki pa bi jo ustanovila evropska podjetja in ne države.
Preberite še: Kako so se borze odzvale na znižanje bonitetne ocene?
Kaj bodo tokrat storile svetovne sile?
Skupina držav G7, v kateri so združene ZDA, Nemčija, Japonska, Velika Britanija, Francija, Kanada in Italija, je sicer po nočni telekonferenci sporočila, da bodo članice storile vse, kar je v njihovi moči, za podporo finančni stabilnosti in izrazile zavezanost odpravljanju napetosti zaradi izzivov javnofinančnih primanjkljajev, dolga in rasti.
Države so potrdile odločenost "sprejeti usklajene ukrepe, kjer bodo potrebni, za zagotovitev likvidnosti in za podporo delovanju finančnih trgov, finančni stabilnosti in gospodarski rasti," navaja sporočilo za javnost. "Ti ukrepi, skupaj s fiskalno disciplino, bodo omogočili dolgoročno fiskalno vzdržnost."
Podobno so zatrdile države članice širše skupine G20, ki združuje najpomembnejša razvita gospodarstva ter hitro rastoče ekonomije. Članice so se v izjavi zavezale k sprejetju potrebnih usklajenih ukrepov za podporo finančni stabilnosti in za spodbujanje gospodarske rasti. Izrazile so še pripravljenost za delovanje v smeri podpore "močne, vzdržne in uravnotežene rasti" znotraj okvira za rast G20.
Kitajci ostro o ZDA
Medtem kitajski državni mediji zelo ostro pišejo o ravnanju ZDA. ZDA "ignorirajo svojo odgovornost", je med drugim v uvodniku ocenil časnik People's Daily. "Če EU in razvite države, kot so ZDA, ne bodo prevzele odgovornosti, bodo resno ogrozile stabilen razvoj globalnega gospodarstva," piše časnik. Le če bodo zahodne države nehale ignorirati svojo odgovornost in bodo ostro spremenile svoje politike ter okrepile koordinacijo z državami v razvoju, bo globalno gospodarstvo lahko upalo na stabilno okrevanje, meni kitajski časnik.
Na dogajanje okoli ZDA se je danes ponovno odzvala tudi Japonska. Ta je pozdravila globalno ukrepanje za pomiritev trgov. "Kot članica skupine G7 pozdravljamo ukrepe ZDA in Evrope," je novinarjem dejal finančni minister Jošihiko Noda.
Japonska je danes znova izrazila zaupanje v ameriške obveznice. "Zaupanje v ameriške obveznice ni omajano," je dejal Noda. Obveznice ZDA po njegovih besedah ostajajo "atraktiven finančni proizvod". Japonska ima za Kitajsko v lasti največ ameriških obveznic.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.