
Po vstopu Romunije in Bolgarije v EU je začelo veljati sedemletno prehodno obdobje, v katerem lahko 25 starih članic delno ali v celoti omeji svoj trg delovne sile za delavce iz teh dveh držav. Za zdaj so se za popolno odprtje trgov dela večinoma odločile države, ki so se uniji pridružile v širitvenem valu maja 2004 - poleg Slovenije še Češka, Estonija, Ciper, Latvija, Litva, Poljska in Slovaška - med staro petnajsterico pa samo Finska in Švedska, je sporočila Evropska komisija.
Nekatere države le delno odprte
Med desetimi državami, ki so postale članice unije s četrto širitvijo maja 2004, je svoj trg dela zaprla le Malta, Madžarska pa ga je odprla delno. Delno ga je odprla tudi Italija, vse druge članice petnajsterice pa so ga omejile - tudi Velika Britanija in Irska, ki sta bili poleg Švedske edini državi, ki sta dovolili neomejen dostop delavcem iz desetih držav ob četrti širitvi. Švedska je tako edina država unije, ki vztraja pri popolni liberalizaciji svojega trga dela.
V prvi, dveletni fazi sedemletnega prehodnega obdobja, v katerem lahko stare države članice novinkam omejijo dostop do svojih trgov dela, nobena država ni dolžna obvestiti Evropske komisije o svoji določitvi, vendar je komisija vse članice pozvala, naj ji zaradi preglednosti delovanja vendarle posredujejo podrobne informacije o ukrepih, ki so jih sprejele na tem področju. Informacije o tem bodo objavljene na spletnem portalu o poklicni mobilnosti Eures, so sporočili v Bruslju.

Druga faza prehodnega obdobja bo trajala od leta 2009 do 2012, zadnja pa še dve leti, do konca leta 2013. Po preteku tega obdobja bodo morale trge dela v celoti odpreti vse članice unije. V drugi fazi prehodnega obdobja je sicer sedaj deset članic, ki so v unijo vstopile ob prejšnji širitvi, tudi Slovenija. Petnajsterica je morala do 30. aprila lani komisijo obvestiti, kakšne ukrepe na trgu dela bo sprejela v tej drugi fazi, ko naj bi države članice svoje odločitve o zaprtju trga dela tudi podrobneje pojasnile.
V drugi fazi prehodnega obdobja za deset "starih novink" je trg dela v celoti odprlo osem držav iz stare petnajsterice: poleg Irske, Švedske in Velike Britanije še Španija, Finska, Grčija, Portugalska in Italija. Nekatere države - Belgija, Francija, Luksemburg, Nizozemska in Danska - so omejitve sprostile, Avstrija in Nemčija pa sta komisijo obvestili, da bosta omejitve ohranili.
Madžarska in Poljska sta komisijo obvestili, da bosta uveljavili načelo vzajemnosti, Slovenija pa se je odločila, da tega načela ne bo več uporabljala, kažejo najnovejši podatki o razmerah na trgu dela v državah članicah, ki so jih danes objavili v Bruslju.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.