Gospodarstvo

Transakcijski računi zamujajo

Ljubljana, 17. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Potem ko so slovenske banke konec junija od Agencije RS za plačilni promet dokončno prevzele opravljanje plačilnega prometa za pravne osebe v državi, bi morale s 1. julijem postopoma začeti odpirati transakcijske račune tudi za fizične osebe. Vendar se datum začetka zamenjave obstoječih računov za nove odmika v jesen.

Vsak državljan bo lahko imel odprt le en račun
Vsak državljan bo lahko imel odprt le en račun FOTO: POP TV

V bankah se na uvedbo transakcijskih računov za fizične osebe še pripravljajo, zatrjujejo pa, da bo projekt zamenjave sedanjih več kot štirih milijonov hranilnih vlog, tekočih tolarskih in deviznih računov ter žiro računov za poenotene transakcijske račune končan do datuma, ki ga določa zakon o plačilnem prometu. To pa je 30. junij 2003.

Transakcijski računi za fizične osebe bodo nadomestili sedanje hranilne vloge ter tekoče in žiro račune, torej vse tiste račune, na katere prejemajo prilive in opravljajo plačila, pa naj bodo v tolarjih ali tujih valutah. Vsak državljan bo po novem lahko imel pri posamezni banki odprt le en račun, preko katerega bo prejemal vsa vplačila in opravljal izplačila tako v tolarjih kot v tujih valutah. To pa pomeni, da se bo število različnih računov, ki jih imamo Slovenci odprte pri bankah, močno zmanjšalo. Medtem ko zdaj banke vodijo več kot štiri milijone računov, naj bi se njihovo število po uspešni izvedbi projekta zmanjšalo na približno 1,2 milijona.

Do konca junija 2003 bo tako postopoma ugasnilo sedanjih 1,2 milijona tolarskih hranilnih vlog, 690.600 deviznih hranilnih vlog, 338.700 žiro računov, 1,1 milijona tekočih računov ter 637.900 deviznih računov. Nadomestili jih bodo transakcijski računi, ki pa jih bo več vrst; stranke bodo denimo lahko izbirale med transakcijskimi računi, preko katerih bodo poslovale s tolarji in devizami ali pa samo s tolarji ali samo z devizami. Zamenjava pa ne bo zajela tudi varčevalnih računov in hranilnih knjižic, ki služijo le varčevanju in ne tudi za nakazila.