Bojan Knuplež, ki vodi novo upravo Merkurja, je potrdil informacije, da so prejeli revidirano lansko letno poročilo s pridržkom, ki je podlaga za kazenske in odškodninske tožbe zoper nekdanjo upravo Merkurja na čelu z Binetom Kordežem, pišejo današnje Finance.
Kot je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik Merkurja Rok Istenič, so prejeli osnutke revizorskega mnenja, ki gre k letnemu poročilu, saj ga do zdaj, dokler niso prejeli tega mnenja, nadzorni svet ni mogel obravnavati. ''Srž vsega tega je ta, da je prejeto revizorsko mnenje za leto 2009 s pridržkom, in v skladu s tem, mora uprava zoper povzročitelje tega stanja – razloga, da ima poročilo zadržke – ukrepati v skladu z ZGD, zakonom o gospodarskih družbah,'' je povedal.
Omenjeni postopki se zdaj začenjajo, kakšni so in proti katerim osebam, pa vodstvo za zdaj še ne želi razkrivati, tako da so vsa imena, ki se pojavljajo, zaenkrat še neuradna informacija.
Kordež na izrednem dopustu
Bine Kordež, ki naj bi bil krivec za omenjeno oškodovanje Merkurja, je v odzivu na očitke dejal, da udeleženci v finančni sanaciji Merkurja točno vedo, da trenutne težave in problemi Merkurja izvirajo predvsem iz predčasnega poplačila bank na Merfinu. "V to so nas banke silile in iz tega tudi izhaja pretežni del izgube na Merkurju. Če bi banke ponovno posodile Merkurju samo polovico teh sredstev, bi Merkur lahko zopet posloval uspešno in z dobičkom, kot je pred tem, brez nekih večjih drastičnih ukrepov v poslovanju, odpuščanj, premestitev in krčenja obsega poslovanja," je prepričan Kordež.
Kordež bo sicer od ponedeljka na izrednem dopustu, kar je posledica prejema tega mnenja oziroma pridržkov. Rok Istenič je razložil, da je namreč eden od postopkov, ki so se začeli zaradi pridržanega mnenja, ta, da je bil Kordežu odrejen izredni dopust za nedoločen čas. ''Prvi korak je izredni dopust, potem pa se bo odločalo o nadaljnjih korakih, odvisno od postopkov, ki bodo zdaj sproženi,'' je še povedal Istenič.
Po poročanju Financ naj bi bile skupaj s Kordežem vložene tožbe še zoper nekdanja člana uprave Merkurja Gorana Čelesnika in Milana Jelovčana ter zoper direktorico Merfina Marto Bertoncelj, ki je bila hkrati tudi predsednica nadzornega sveta.
Knupleževo pismo zaposlenim
Je pa Knuplež o najnovejšem dogajanju v podjetju s pismom obvestil tudi zaposlene. V njem pojasnjuje, da revizorjevo mnenje s pridržki nalaga upravi preučitev in raziskavo nekaterih poslovnih dogodkov in transakcij v minulem letu. Zato je uprava v četrtek sklenila, da nemudoma začne raziskavo omenjenih spornih dogodkov ter da uvede pravne postopke zoper povzročitelje transakcij. Te so podjetju povzročile veliko škodo, ki jo bo izredno težko sanirati, meni Knuplež, ki je sprožil tudi odškodninske tožbe zoper člane prejšnje uprave in nekatere vodilne.
"V imenu nove uprave želim poudariti, da pri omenjenih postopkih ne gre za revanšizem ali lov na glave, temveč za postopke, ki se jim nobena legitimna uprava ne more izogniti. Če bi se uprava želela tem postopkom izogniti, bi morala odstopiti. V tem primeru bi banke takoj prekinile pogodbo o ureditvi medsebojnih upniških razmerij in Merkur bi doletel stečaj," je pojasnil Knuplež in zaposlene pozval, naj s svojo delovno vnemo in dejanji pripomorejo k temu, da bodo skupaj upnike in dobavitelje prepričali, da so vredni zaupanja in še ene priložnosti.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.