Hrvaški premier Ivo Sanader je danes pri kraju Brijest na Pelješcu uradno obeležil začetek izgradnje mosta s celine na polotok Pelješac, je poročal Hrvaški radio. Hrvaška je začela graditi most kljub vnovičnim ostrim reakcijam iz Sarajeva, da bo most preprečil izhod BiH na odprto morje in prejudiciral morsko mejo. Kot je še poročal radio, je BiH napovedala, da bo morda vložila mednarodno tožbo proti Hrvaški.
Sanader je na slovesnem odprtju sporočil tako hrvaškim državljanom kot sosedom, da Hrvaška z mostom ne nasprotuje BiH, ampak ga bo izgradila za vse. Pred tem je v Vukovarju izpostavil, da ima Hrvaška nesporno pravico do izgradnje Pelješkega mostu ter da v celoti zavrača kakršnekoli teritorialne težnje BiH po področju okoli spornega mostu.
Mesića skrbi morebiten spor

BiH proti izgradnji
Že sama napoved izgradnje mostu proti Pelješcu je izzvala reakcije iz Sarajeva, ker so hrvaški vzhodni sosedje trdili, da bo most preprečil izhod BiH na odprto morje in prejuduciral morsko mejo. Gre za vprašanje mejne črte na skrajnem koncu polotoka Klek in jurisdikcije nad dvema tamkajšnjima otočkoma Veliki in Mali Školj, ki ležita na vhodu v Malostonski zaliv oziroma med celino in polotokom Pelješac.
Sicer pa je prejšnji petek zunanji minister BiH Sven Alkalaj hrvaškega veleposlanika v Sarajevu Josipa Vrbošića seznanil s stališči predsedstva BiH glede izgradnje mosta proti Pelješcu. Marca letos je bosansko-hercegovska stran na srečanju meddržavnega sveta za sodelovanje med Hrvaško in BiH izpostavila, da nasprotuje izgradnji omenjenega mostu, dokler ne bo urejeno vprašanje morske meje med državama. Alkalaj je prejšnji petek še enkrat pozval, naj Hrvaška glede izgradnje mostu proti Pelješcu ne ravna enostransko.
Mostu nasprotujejo tudi nekateri prometni strokovnjaki na Hrvaškem, ki ocenjujejo, da gre za "megalomanski projekt". V času predvolilne kampanje v največji opozicijski stranki na Hrvaškem, Socialdemokratski stranki, ocenjujejo, da je namesto mostu proti Pelješcu za Hrvaško bolj prioriteten projekt namakanja v Slavoniji in izgradnja hitre ceste ob reki Dravi.
Največji most v Evropi
Predsednik uprave Inštituta gradbeništva Hrvaške (IGH) Jure Radić je dejal, da gre za gradnjo trenutno največjega mostu v Evropi - dolg bo 2,3 kilometra, širok 21,5 metra, največja višina mostu bo 55 metrov, širina plovne poti 200 metrov pa bo omogočala plovbo tudi največjim ladjam. Gradnja bo trajala 48 mesecev, cena pa bo okoli dve milijardi kun (272 milijonov evrov).
Po napovedih bodo gradnjo mosta financirali iz davka na gorivo (60 lip oz. osem centov na liter), ki jo vozniki že plačujejo za izgradnjo in vzdrževanje prometnic. Radić je še napovedal, da bo most olajšal povezavo Dubrovnika ter najbolj južnih otokov, kot sta Mljet in Lastovo, z ostalimi deli Hrvaške.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.