Sestanek Hilde Tovšak z lastniki Vegrada se je kot že običajno končal brez rezultatov. V dveh urah se tako niso uspeli zmeniti nič, prvi človek državnega sklada SOD, ki je lastnik PDP, Tomaž Kuntarič in prvi nadzornik Klemen Boštjančič pa sta bila vidno razočarana in jezna. Tovšakova je, kot pričakovano, predstavila načrt finančnega prestrukturiranja družbe, torej predlog prisilne poravnave, ki ga je tudi sama že vložila na sodišče.
Direktor PDP Matej Golob Matzele je povedal le, da bodo upniki ocenili, ali je predlog izvedljiv in ali prinaša več kot katera koli druga rešitev. Pojasnil je, da ga argumenti, s katerimi je danes Tovšakova upravičevala predlog za uvedbo prisilne poravnave niso presenetili. Na vprašanje, ali v PDP razmišljajo o vseh pravnih možnostih, če ne bo Tovšakova še naprej spoštovala mnenje manjšinskih delničarjev, je Golob Matzele dejal, da se kot 29-odstotni lastniki Vegrada zavedajo, da je vrednost njihovega deleža izgubljena, čeprav so ga v preteklosti skušali zaščititi.
Morebitno odstavitev Tovšakove z mesta glavne direktorice Vegrada Golob Matzele ni hotel komentirati, saj meni, da se mora do tega vprašanja opredeliti nadzorni svet družbe, ki se bo sešel v petek.
Dejstvo, da je uprava Vegrada mimo nadzornega sveta in lastnikov podala predlog za prisilno poravnavo, je prvi mož PDP pospremil z besedami, da to kaže na odnos Vegradove uprave tako do nadzornikov kot tudi do manjšinskih delničarjev.
Oglasila se je Tovšakova
Medtem pa je Tovšakova pojasnila, da se za uvedbo prisilne poravnave zavzema zato, ker bi Vegrad tako lahko še naprej vodil projekte, ki jih ima doma in v tujini, medtem ko bi jih v primeru stečaja prevzelo kakšno drugo podjetje. Po besedah Tovšakove bi nad poslovanjem družbe v primeru prisilne poravnave bedel prisilni upravitelj, vpogled v poslovanje bi imeli tudi upniki. Koliko naj bi bili upniki v primeru prisilne poravnave poplačani, pa Tovšakova ni mogla odgovoriti. Prav tako ni želela razkriti podrobnosti predloga o finančnem prestrukturiranju Vegrada.
V rokah policije
Vegrad so sicer že pred časom pod drobnogled vzeli policisti, je danes v oddaji Vroči mikrofon na Radiu Slovenija zatrdil generalni direktor policije Janko Goršek. Sektor kriminalistične policije na celjski policijski upravi že nekaj časa preverja različne dogodke, ki bi lahko vsebovali elemente kaznivih dejanj. "Policija je že bila aktivna v zvezi s tem, zdaj pa smo delo kriminalistov intenzivirali," je poudaril Goršek.
Kot je še pojasnil, je naloga kriminalistov v primeru Vegrada preveriti vse sume, ne samo tiste, ki se nanašajo na kršenje temeljnih pravic delavcev, temveč tudi nekatere druge iz prejšnjega obdobja, ki temeljijo na anonimkah, prijavah. Policija po njegovih besedah pri obravnavi tovrstnih primerov sodeluje s tožilstvom.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.