Gospodarstvo

TOM bi bilo bolje ukiniti takoj

Ljubljana, 06. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
T.V./M.T.
Komentarji
0

Kaj strankam in gospodarstvu prinašajo spremembe zakona o obrestnih merah smo se pogovarjali z dr. Francijem Križaničem, direktorjem Ekonomskega inštituta pravne fakultete.

Franci Križanič
Franci Križanič FOTO: POP TV

Pri dolgoročnih kreditih TOM torej ostaja, morda ga bodo banke obdržale celo vse do vstopa v Evropsko unijo. Se vam to zdi dobro?

To se mi ne zdi dobro. Menim, da bi bilo možno pri dolgoročnih kreditih in plasmanih doseči neko drugo, dovolj visoko obrestno mero, ki bi bila atraktivna. Na primer neko referenčno vrednost, ki bi ji dodali nekaj odstotnih točk.

Torej stranke, posojilojemalci, s TOM-om, preplačujejo svoje kredite?

Predvsem se spuščajo v izjemno tvegano igro, ker je TOM neznana vrednost v bodočnosti. Če se nekaj podraži, recimo nafta, TOM nenadoma naraste, ne glede na to, kakšna sta ponudba in povpraševanje po denarju, obresti so pa vendarle cena kapitala.

Menite, da se bo zdaj, vsaj za kratkoročne kredite, referenčna medbančna obrestna mera povečala?

Mislim, da bodo obresti zaradi negotovosti najprej zanihale navzgor, po nekaj mesecih pa se bo ponudba ustalila glede na ponudbo in povpraševanje po kapitalu, ki pa sta pri nas dokaj izravnana.

Za že sklenjene posojilne pogodbe, tudi kratkoročne, TOM ne velja. Se vam zdi to pošteno?

Tu se mi zdi pošteno, saj se cena oblikuje glede na ponudbo po kapitalu in kreditih.

Po novem zakonu se bodo lahko banke za dolgoročne pogodbe s posojilojemalcem dogovorile, ali ostati pri letni obrestni meri plus TOM ali preiti na referenčno medbančno mero. Mislite, da se bodo banke mirno odrekle delu dobička?

Odvisno od konkurence na bančnem trgu. Če bi ostal zaprt, česar pa po prihodu Societe Generale ni pravzaprav več, bi TOM ostal dokler ga država ne bi prepovedala. Na odprtem trgu pa bo po moje konkurenčni boj TOM odpravil sam po sebi.

Kaj pa v primeru, če bomo sprejeti v EU in bo TOM prenehal veljati? Zakonske podlage za TOM ne bo več, banke pa pravijo, da ga bodo kljub temu obdržale.

Lahko da bo katera banka TOM še naprej ponujala, vendar pa bo težko vzdržal, saj je TOM izjemno tvegana obrestna mera za tistega ki jo jemlje.

Kaj ta odločitev vlade pomeni za gospodarstvo?

Pomeni, da imamo neko postopnosti, dualizem, ki ga je naše gospodarstvo navajeno in ga bo sprejelo z zadovoljstvom. Mislim pa, da bi bilo bolje za gospodarstvo, če bo TOM odpravili takoj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.