Nekdanji dolgoletni predsednik uprave koncerna Agrokor Ivica Todorić je plačal 7,5 milijona kun (približno milijon evrov) varščine in se bo lahko branil s prostosti, poročajo hrvaški mediji.
Preiskovalni sodnik zagrebškega sodišča je za 15. uro sklical obravnavno, na kateri so potrdili, da so prejeli potrditev banke o nakazilu varščine za Todorića. "Denar je vplačan. Zdaj imamo narok in to so potem tehnikalije," je pred sodiščem v Zagrebu novico potrdil Todorićev odvetnik Čedo Prodanović.
Ob 15. uri je Todorić nato stopil pred preiskovalnega sodnika, ki je odpravil preiskovalni pripor. "Varščina je prispela, odredili so previdnostne ukrepe. Todorić je obljubil, da ne bo zapustil Zagreba. Pričakujemo, da bo že danes na prostosti. Pet dni so prijatelji zbirali denar," je po naroku na sodišču dejala njegova odvetnica Jadranka Sloković.
Imen oseb, ki so prispevale gotovino za Todorićevo varščino, odvetnika nista hotela razkriti. Prodanović je pred tem sicer dejal, da ne ve, kdo je zbral denar za varščino. Tega prav tako ni razkril tiskovni predstavnik zagrebškega županijskega sodišča Krešimir Devčić. Povedal je, da je preiskovalni sodnik Todorića opozoril, da bodo v primeru kršitve določb glede izpustitve varščino nakazali v državni proračun, proti njemu pa sprožili postopek.
Po obravnavi pa sta oba Todorićeva odvetnika potrdila, da so nekoč najbogatejšega Hrvata že spustili in se bo lahko branil s prostosti. Njun klient je pozno popoldne tako zapustil pripor v zagrebškem Remetincu.
Pred zaporom ga je pričakala žena Vesna, s katero se je odpeljal proti Kulmerovim dvorom. Tam so ga pričakali novinarji, v kratki izjavi, pa se je nekdanji prvi mož Agrokorja obregnil ob delo nekdanje podpredsednice hrvaške vlade Martine Dalić. "Poglejte samo, kdo je sedel v prvi vrsti na predstavitvi njene knjige. Sramota! Poglejte, kje smo. Ne na dnu, rapidno gremo še nižje. Jaz sem tukaj, da dvignem Hrvaško. Lahko noč," je dejal po poročanju hrvaškega spletnega portala dnevnik.hr.
Zunajobravnavni svet zagrebškega sodišča je prejšnji teden odločil, da se Todorić lahko brani s prostosti ob plačilu 7,5 milijona kun varščine v gotovini. Pripor je zahtevalo tožilstvo zaradi nevarnosti pobega; Todorić je namreč lani, ko je že bilo jasno, da bodo proti njemu sprožili preiskavo, odšel v London.
Obramba zatrdila, da nima gotovine za plačilo varščine, da pa ima prijatelje
Obramba je sprva trdila, da Todorić nima toliko denarja. Še pred dnevi je Prodanović dejal: "Trenutno ga nima, kako ga bo zbral, ne vem. To bo določena težava zanj, pa tudi za obrambo. Upali smo, da bomo lahko to težavo premostili s kakšno nepremičnino," je dejal.
Na vprašanje, ali bi mu tudi pri tem lahko pomagali prijatelji, ki jih Todorić ves čas omenja, je odvetnik dejal: "Ima prijatelje, ampak milijon evrov ni majhen znesek. Tudi jaz imam veliko prijateljev, ampak bi težko od nekoga dobil milijon evrov. Morda ima on boljše," je še namignil Prodanović.
Pogoji za izpustitev
Devčić je po današnji obravnavi pojasnil previdnostne ukrepe za izpustitev Todorića. "Todorić je moral obljubiti, da se ne bo skrival, da se bo odzival na sodne naroke, prav tako so ga opozorili, da če bo kršil previdnostne ukrepe, bo varščina pripadla državi, proti njemu pa lahko uvedejo preiskovalni pripor. Odredili so mu ukrep prepovedi zapustitve kraja bivanja. Brez odobritve sodišča ne sme zapustiti območja Zagreba, odvzeli so mu tudi potni list, ki bo shranjen na sodišču. Ni pa ukrepa obveze javljanja pristojni policijski postaji," je pojasnil Devčić.
Todorić se bo z družino lahko vrnil v svoj dom v Kulmerovih dvorih v zagrebškem naselju Šestine.
Hrvaško tožilstvo Todorića, njegova sinova ter 12 nekdanjih članov uprave koncerna in zagrebške podružnice revizorske hiše Baker Tilly sumi, da so iz blagajne Agrokorja na zasebne račune nakazali milijonske zneske. Preiskovalci tožilstva menijo, da je šlo za korupcijo, goljufije in ponarejanja dokumentov, ki naj bi koncern pripeljali na rob propada.
Proti Todoriću poteka preiskava tudi v primeru domnevno nezakonitih posojil, ki jih je investicijski sklad Nexus Private Equity dal Agrokorju prek podjetja Nexus. Gre za 117,5 milijona kun (15,9 milijona evrov), a to ni bil predmet tega zaslišanja.
Dolga leta najbogatejšega Hrvata Todorića so prijeli v začetku novembra lani v Londonu. Po plačani varščini v višini 100.000 funtov (dobrih 112.000 evrov) se je do izročitve branil s prostosti. V začetku novembra letos pa je Velika Britanija na podlagi evropskega pripornega naloga Todorića izročila Hrvaški.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.