Gospodarstvo

'To je dobro le za državo'

Ljubljana, 27. 06. 2007 10.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na skupščini Luke Koper bo država predlagala preoblikovanje delnic iz prednostnih v navadne delnice.

Na skupščini Luke Koper, ki je sklicana za 19. julija, bo država predlagala preoblikovanje delnic iz prednostnih v navadne delnice, je družba danes sporočila prek spletne strani Ljubljanske borze. Država je 51-odstotna lastnica Luke Koper, pri čemer ima večino prednostnih delnic z omejeno glasovalno pravico. Sedaj predlaga preoblikovanje v menjalnem razmerju ena prednostna delnica za eno navadno.

Država za sprejetje predloga potrebuje soglasje treh četrtin delničarjev
Država za sprejetje predloga potrebuje soglasje treh četrtin delničarjev FOTO: POP TV
Država kot razlog za predlog o preoblikovanju delnic navaja uskladitev stanja z zakonom o gospodarskih družbah. Kot piše današnji Dnevnik, je prvi mož direktorata za javno premoženje na ministrstvu za finance Žiga Andoljšek ob tem zavrnil namige, da gre za podržavljenje luke, in poudaril, da želijo s predlogom iztržiti več dividend in "urediti nelegalni statut luke".

Država v predlogu za dopolnitev dnevnega reda skupščine predlaga, da se 6,86 milijona prednostnih participativnih kosovnih delnic z omejeno glasovalno pravico preoblikuje v 6,86 milijona navadnih kosovnih delnic. Država iz tega razloga skupščini predlaga tudi nekaj sprememb statuta družbe.

Država bo obvladovala 77 odstotkov

Država ter paradržavna sklada, Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba, bodo po preoblikovanju obvladovali več kot 77 odstotkov navadnih delnic družbe. Časnik Dnevnik navaja, da se pojavljajo opozorila, da lahko država in njene družbe s statutarno večino odločajo tudi o oddelitvi dela premoženja iz družbe. To naj bi bil prvi korak k poznejši prodaji luke. Zanjo naj bi se po neuradnih informacijah poleg skupine Deutsche Bahn zanimali tudi predstavniki danskega Maerska.

Država za sprejetje predloga potrebuje soglasje treh četrtin delničarjev. Kot namigujejo viri Financ, naj se to ne bi zgodilo. Jeziček na tehtnici naj bi bila skupina KD, ki ima 7,51 odstotka delnic z glasovalno pravico, kjer za zdaj ne vidijo pravega razloga za zamenjavo delnic. "S tem namreč vrednost navadnih delnic razvodeni. Vprašanje bi bilo, ali bi šlo za ustrezno menjalno razmerje, kar pa ena proti ena zagotovo ni," je ocenil Peter Groznik iz KD.

Delnice niso enakovredne

Po mnenju Matjaža Bernika iz borznoposredniške hiše Ilirika predlagano menjalno razmerje ni sprejemljivo. "Predlagano menjalno razmerje ena proti ena po mojem mnenju ni sprejemljivo, saj navadne delnice nosijo več pravic kot prednostne, torej niso enakovredne, in zamenjava v predlaganem razmerju ne bi smela biti v interesu lastnikov navadnih delnic," je za Dnevnik povedal Bernik.

Nekdanji dolgoletni prvi mož Luke Koper Bruno Korelič pa je za Finance poudaril, da to ni dobro za nikogar, razen za državo. "Država bo tako povsem obvladovala družbo. Korektno bi bilo, če bi malim delničarjem ponudila odkup," je dejal. Po njegovih navedbah je bila podlaga za določitev prednostnih delnic dogovor iz sredine 90. let, da se bo država odpovedala višji dividendi, ker ne namerava vlagati v luško infrastrukturo. "Da naj bi bilo stanje glede na zakon o gospodarskih družbah nezakonito, je iz trte izvito," je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
27. 06. 2007 12.28
Država hmmmmm to sem jaz! Zveni znano? Le kdo je to nekoč dejal? Dobro za državo? Ali za državljane?
whereareweheadedto
27. 06. 2007 11.38
Strokovnjaki za komunistične napake, ali ni tole precej podobno nacionalizaciji? Ne dobesedno, ampak diši po vmešavanju države v lastniška razmerja in lastništvo javnega podjetja. Seveda živimo v demokraciji, tako da je to popolnoma sprejemljivo, kajne?