Predlagana prepoved prodaje kože, mesa in maščobe tjulnjev je razdvojila države članice EU. Predlog je ta podala zaradi okrutnega ravnanja kanadskih lovcev s prikupnimi živalmi, a pričakovanega odobravanja ni dobila od Švedske, Danske in Finske.

Finci se bojijo, da bo popolna prepoved ubijanja tjulnjev prizadela proizvodnjo na zahodni obali v Pohjanmaaju in na otočju land. O prepovedi so ministri za okolje 27 držav članic EU v Luxemburgu razpravljali v ponedeljek. Kot poroča finski osrednji časnik Helsingin Sanomat, pa le polovica prisotnih podpira pogled Švedov, Dancev in Fincev.
Fotografije nehumanega klanja mladičev tjulnjev v Kanadi so dolgo časa krožile po spletu. O krutem ravnanju s temi živalmi so pričali mnogi dokumentarni filmi. Vse to je podžgalo borce za pravice živali in druge, da ukrepajo proti Kanadi in lovcem na tjulnje. Julija so iz Evropske komisije sporočili, da je popolna prepoved prodaje izdelkov iz tjulnjev nujna, saj lahko le tako preprečijo pobijanje. Izjema naj bi bili le prebivalci Grenlandije, ki živijo od tega, in izdelki, ki bi imeli certifikat, da so tjulnji za proizvodnjo umrli humane smrti. Tudi za nordijske države naj bi veljale drugačne omejitve, saj na tem delu Evrope tjulnje ubijajo zaradi nadzorovanja velikosti populacij.
Helsingin Sanomat piše, da je več kot polovica članov parlamenta že pred časom podprla popolno prepoved lovljenja in trgovanja s tjulnji v EU. Belgija in Nizozemska sta že sprožili postopek za enostransko prepoved. Premoč v korist živalim vlada tudi v Veliki Britaniji, ki prav tako lovi tjulnje. Daleč največji morilec tjulnjev pa ostaja Kanada, kjer živi okoli pet milijonov tjulnjev, na leto pa jih ubijejo več kot 300 tisoč. Izkupiček od izvoza izdelkov, kot so koža, mast in meso, znaša okoli 16 milijonov evrov. Poleg Kanade sta v lovljenje tjulnjev usmerjeni tudi Grenlandija in Namibija, ki predvsem zaradi kože in mesa pobijeta okoli 60 odstotkov od 900 tisoč živali na leto.

Kanadčani načrtovani prepovedi ostro nasprotujejo in grozijo, da bodo o tem obvestili svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Komisar za okolje pri EU Stavros Dimas je dejal, da prepoved ne spada k WTO, saj namen ni diskriminatoren. Sicer pa evropski zakon ne more vplivati na lov v Kanadi, prepoveduje le prodajo izdelkov na evropskem trgu.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.