Čeprav so japonske tovarne avtomobilov napovedale nekajdnevno začasno ustavitev proizvodnje, tudi ta na kratek rok ne more ogroziti dobave vozil v Slovenijo.
Predstavnica za odnose z javnostmi v družbi Toyota Slovenia Jasna Baller je pojasnila, da bodo Toyotine tovarne na Japonskem do srede preventivno zaprte, vendar pa v treh tovarnah, ki jih ima Toyota na najbolj prizadetem območju, proizvajajo predvsem vozila, namenjena ameriškemu in japonskemu tržišču. Tridnevno zaprtje tovarn na dobavo vozil in sestavnih delov v Slovenijo ne bo imelo večjega vpliva, saj je 80 odstotkov vozil za evropski in slovenski trg proizvedenih v Evropi.
Po zadnjih podatkih so sicer vsi delavci Toyote in njihovi svojci na prizadetem območju na varnem. Največji problem je trenutno motena dobava električnega toka, prioriteta pa je zagotoviti varnost vseh zaposlenih in njihovih svojcev, je pojasnila Ballerjeva in dodala, da jih korporacija, ki je svojim zaposlenim zagotovila tudi humanitarno pomoč, stalno obvešča o situaciji. Glede drugih dobaviteljev pa še nimajo točnih podatkov.
Podobno velja za Mazdo, kjer bodo po najnovejših podatkih iz Japonske zaustavitev proizvodnje podaljšali do nedelje, četudi sta tovarni Mazde 1000 kilometrov južneje od središča potresa, zato potres in cunami žrtev med zaposlenimi nista zahtevala in nista poškodovala tovarne. Z začasno zaustavitvijo proizvodnje pa bo Mazda omogočila svojim dobaviteljem, ki so bližje središču naravne nesreče, da se osredotočijo na ogrožene in ponovno organizirajo delo.
Direktor podjetja Mazda Motor Slovenija Bogdan Žvanut je zagotovil, da začasna zaustavitev proizvodnje dobave avtomobilov in nadomestnih delov v Slovenijo ne bo ogrozila. Lahko pa se čez nekaj mesecev pojavijo težave, če se bo izkazalo, da vsi dobavitelji Mazde ne bodo mogli proizvajati potrebnih avtomobilskih delov ali pa če bi bile onemogočene kakšne logistične poti, je ocenil Žvanut.
Tudi to, kakšne težave bi lahko katastrofa na Japonskem povzročila pri dobavi Hondinih vozil, zaenkrat še ni znano, trenutno pa vpliva v podjetju AC Mobil, ki je uvoznik za Slovenijo, ne čutijo, saj vozila večinoma naročajo pet mesecev vnaprej. Poleg tega ima Honda velik del proizvodnje za prodajo na evropske trge v Evropi in tudi v Sloveniji večina vozil pride iz tovarne v bližini Londona.
"Določene modele, ki jih prodajamo v manjših količinah, sicer jemljejo iz japonskih tovarn, vendar tudi pri teh zaenkrat neposrednega vpliva ne čutimo," je povedal vodja veleprodaje v podjetju David Rudolf. Pojasnil je, da so prejeli obvestilo, da je Honda na Japonskem do 1. aprila zaprla pet tovarn, po tem datumu pa se bo videlo, ali bodo lahko vse tovarne ponovno normalno začele delo.
Tudi v salonu avtomobilov Subaru v Ljubljani so povedali, da prav tako zaenkrat težav oziroma zamud pri dobavi avtomobilov nimajo, saj niso neposredni uvoznik avtomobilov iz Japonske, temveč uvažajo posredno iz Italije, pri čemer trenutno problemov še niso zaznali.
Težave na Japonskem bi lahko ogrozile globalno proizvodnjo
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes močno znižali, vodilni indeks Nikkei pa je zdrsnil za več kot deset odstotkov. Singapurska banka DBS ocenjuje, da bosta petkov potres in cunami japonskemu gospodarstvu povzročila škodo v višini 100 milijard dolarjev, kar je enako približno dvema odstotkoma japonskega bruto domačega proizvoda.
V svetovnem gospodarstvu se medtem kažejo prvi znaki težav zaradi razmer na Japonskem. Dežela vzhajajočega sonca proizvede približno 40 odstotkov elektronskih komponent za izdelke po vsem svetu. "Japonska ima ključno vlogo v globalni tehnološki verigi," ocenjuje Bavtoš Vajpaje iz podjetja CLSA.
Večji del pomnilnika NAND flash, ki je vgrajen v nov tablični računalnik ipad 2 ameriškega proizvajalca Apple, proizvede japonski proizvajalec elektronike Toshiba. "Že zdaj beremo poročila, ki napovedujejo pomanjkanje komponent, kar bi lahko vodilo do zamud ali zvišalo cene naših najljubših elektronskih igračk," so danes zapisali na spletni strani Engadget.
Iz Toshibe so sicer sporočili, da ostajata danes zaprta le še ena njihova tovarna in raziskovalno-razvojni center, ob tem pa so zagotovili, da proizvodnje pomnilnikov NAND niso ustavili. Ameriški proizvajalec letal Boeing medtem še ocenjuje vpliv petkove katastrofe na proizvodnjo letal.
Številna japonska pristanišča, letališča in tovarne so zaprti, tamkajšnja vlada pa ocenjuje, da bodo nastale težave močno vplivale na vrsto gospodarskih dejavnosti v državi.
Potres in cunami sta na Japonskem po zadnjih uradnih podatkih zahtevala prek 2400 žrtev, ocenjujejo pa, da bo skupno število žrtev preseglo 10.000, saj je cunami odplavil cela mesta in vasi. Razmere so se danes dodatno zapletle v nuklearki Fukušima 1, zaradi česar se mnogi bojijo jedrske katastrofe.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.