Prodaja v podjetju se je leta 2021 povečala za 71 odstotkov na 53,8 milijarde dolarjev (47,7 milijarde evrov), saj je podjetje strankam dostavilo več kot 936.000 vozil. Tako je ustvarilo rekordnih 5,5 milijarde dolarjev (4,9 milijarde evrov) dobička, poroča britanski BBC.
Toda v podjetju so opozorili, da se bo rast upočasnila, saj težave v dobavni verigi, ki vplivajo na proizvajalce avtomobilov, še naprej omejujejo njihove proizvodne zmogljivosti. Elon Musk pa je ob tem pojasnil, da je bilo leto 2021 "leto preboja za Teslo in za električna vozila na splošno". "Medtem ko smo se tako mi kot vsi drugi borili z izzivi dobavne verige skozi vse leto, nam je lani uspelo povečati obseg za skoraj 90 odstotkov," je dejal po navedbah BBC.
Pri podjetju menijo, da je njihova dobavna veriga glavni omejevalni dejavnik rasti. "Verjetno se bo nadaljevala do leta 2022," so napovedali. Musk pa pričakuje, da bo rast leta 2022 "udobna, nad 50 odstotki", piše BBC.
Pomanjkanje mikročipov
Proizvajalci avtomobilov po vsem svetu se spopadajo s pomanjkanjem mikročipov, zaradi česar nastajajo težave v proizvodnji in dobavni verigi. Po besedah BBC pa za Teslo velja, da mu gre bolje kot večini. Uporablja namreč manj redke čipe, se hitro prilagaja in piše nove programske opreme, medtem ko konkurenti upočasnjujejo proizvodnjo.
Več tovarn
Podjetje Musk, ki je začelo s tovarno v Kaliforniji, jih ima zdaj na Kitajskem in v Teksasu, še eno gradi v Berlinu. Po pričakovanjih bodo tovarne Tesli pomagale razširiti proizvodnjo, čeprav se podjetje sooča z novo konkurenco uveljavljenih proizvajalcev avtomobilov, ki se prav tako osredotočajo na električna vozila. Tesla pa ima letos izziv odpreti dve tovarni s čipi in drugimi deli, ki jih primanjkuje, ter uvesti nove baterije in tehnologije, piše BBC.
Po besedah BBC je Musk napovedal, da podjetje v prihodnosti razmišlja o gradnji novih tovarn na novih lokacijah. Dejal je, da pričakuje, da bodo popolnoma samovozeči avtomobili "postali najpomembnejši vir dobičkonosnosti za Teslo". "Avtomobili v floti, ki v bistvu postanejo samovozeči s posodobitvijo programske opreme, bi lahko na koncu pomenili največje povečanje vrednosti premoženja katerega koli razreda sredstev v zgodovini. Bomo videli," je dodal Musk.
Njegovi pomisleki, da bi druga podjetja lahko predstavljala grožnjo, so se zmanjšali. Na družbenem omrežju pa je izpostavil, da imajo podjetja, kot je General Motors, "nekaj prostora za izboljšave", poroča BBC.
Dan Ives, analitik pri Wedbush Securities, je po navedbah BBC dejal, da misli, da bi Tesla lahko dostavil od 10 do 20 odstotkov več avtomobilov v zadnjih treh mesecih leta brez težav z dobavo. Ocenil je: "Te številke dobave v kombinaciji s tem 'impresivnim utripom zaslužka' govorijo o poti povpraševanja po električnih vozilih, ki je videti precej močna za Teslo v letu 2022."
Musk bo plačal 11 milijard dolarjev davkov
Podjetnik Elon Musk je po družbenem omrežju decembra lani sporočil, da bo letos plačal 11 milijard dolarjev (9,77 milijarde evrov) in s tem postal, kot pravi, največji davčni plačnik v zgodovini Združenih držav Amerike. S 244 milijardami dolarjev (216 milijardami evrov) pa je Musk tudi najbogatejši človek v zgodovini, o čemer smo že poročali.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.