Elon Musk je le dva dni po tem, ko je svojim zaposlenim na višjih položajih naročil, naj se vrnejo v pisane ali zapustijo podjetje, prek internega elektronskega sporočila, ki ga je pridobila agencija Reuters, obvestil, da bo zaradi zelo slabega občutka glede gospodarstva odpustil približno 10 odstotkov zaposlenih v elektro-avtomobilski industriji. Ustavil je tudi zaposlovanje.
Podjetje Tesla je zaradi ukrepov, ki so več mesecev veljali v Šanghaju, imelo težave s ponovnim zagonom produkcije avtomobilov ter z dobavo in izvozom izdelkov, prav tako je na delniških trgih upadla njihova vrednost, na ameriškem za tri odstotke. Musk svojih skrbi ne utemeljuje natančneje, niti se še ni odzval na dodatna vprašanja novinarjev.
Povpraševanje po Teslinih in drugih avtomobilih v ZDA ostaja trdno. Vozila gredo v promet in prodajalci si ne kopičijo zalog. Vendar pa ima Tesla veliko težav s svojo tovarno v Šanghaju na Kitajskem, kjer so uvedli drastične ukrepe proti nadaljevanju pandemije covida-19 in zaprli praktično celotno mesto. Sedaj so ga začeli odpirati.
Kitajska tovarna je lani ustvarila tretjino vseh Teslinih avtomobilov. Pred slabim občutkom glede gospodarstva je podjetje iskalo 5000 novih delavcev v Tokiu in Berlinu ter Kaliforniji. Kmalu bi morali začeti iskati delavce tudi v Šanghaju.
Njegov ukaz o vrnitvi na delovna mesta je že naletel na odpor v Evropi. Na Nizozemskem je sindikat sporočil, da delavcev tam ne moreš kar tako odpuščati, ampak se bo treba pogajati.
Danes je od Nacionalne uprave za varnost v cestnem prometu (NHTSA) prišla slaba novica. Objavila je namreč poročilo o tem, da je več kot 750 lastnikov Teslinih električnih avtomobilov z delnim avtomatskim sistemom za vožnjo prijavilo, da so se avtomobili med vožnjo brez razloga ustavljali.
Poročilo je Tesla dobil že 4. maja, šele sedaj pa je bilo objavljeno na spletni strani NHTSA, ki je s preiskavo samodejnega zaviranja Teslinih modelov 3 in Y začela februarja, ko je dobila 354 prijav. Doslej še ni bilo nobene prijave o nesrečah ali poškodbah.
Tesla mora odgovoriti na vprašanja NHTSA do 20. junija in delnice Tesle so se danes takoj po odprtju borz pocenile za dodatnih osem odstotkov na okrog 711 dolarjev. To je že četrta uradna preiskava Tesle v zadnjih treh letih.
Ob koncu leta 2021 je imelo podjetje 100.000 zaposlenih, pred opozorilom o ukrepih pa na novo razpisanih 5000 delovnih mest v Tokiu, Berlinu in Polo Altu.
Sporočilo stopnjuje napetost o tem, ali nas čaka recesija, saj poleg Muska več vodilnih podjetnikov že nekaj časa opozarja, da je možnost zanjo velika. S tem, da se bližamo obdobju recesije, se strinja tudi vodja raziskav v nemški banki ING Carsten Brzeski, a dodaja, da bo zajela le Ameriko, saj se Kitajska in Evropa zdita stabilni.
Biden mu želeli uspešno pot na luno
Ameriški predsednik Joe Biden je šefu Tesle Elonu Musku ob novinarskem vprašanju za komentar o slabem občutku glavnega izvršnega direktorja proizvajalca električnih avtomobilov glede gospodarstva, zaradi česar bo ta odpuščal, zaželel srečno pot na Luno. Musk ima tudi vesoljsko podjetje Space X.
Ameriški vladni regulatorji odobrili njegov nameravani prevzem Twitterja
Musk je danes dobil dobro novico od ameriških vladnih regulatorjev, ki so odobrili njegov nameravani prevzem Twitterja za 44 milijard dolarjev, kar je delnice Twitterja pred odprtjem borz podražilo za dva odstotka.
Vendar še vedno ni jasno, ali namerava Musk res kupiti Twitter, saj je pred kratkim dejal, da je posel na hladnem, ker je odkril, da ima Twitter veliko več odprtih robotskih računov oziroma lažnih profilov, kot je pričakoval.
Nekateri analitiki vidijo v tem izgovor, da mu ne bi bilo treba izpeljati posla, zaradi katerega doživlja napade s politične levice in nižanje vrednosti delnic Tesle.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.