Teš je v zadnjih letih pridelal velike izgube. Od kar obratuje blok 6, je imela termoelektrarna negativno bilanco. Leta 2016 so bile izgube visoke 50 milijonov evrov, v letih 2017 in 2018 so se sicer zmanjšale (32,5 in 32,6 milijona evrov), lani pa se je izguba povzpela na 58,5 milijona evrov, je razvidno iz nerevidiranih podatkov, objavljenih v bazi ponudnika poslovnih podatkov Bisnode. Do leta 2021 je po napovedih pričakovati do 90 milijonov minusa.
Teš, v okviru katerega deluje tudi razvpiti šesti blok, od marca začasno vodi Mitja Tašler, ki je bil na ta položaj za največ pol leta oz. do imenovanja novega direktorja imenovan po tem, ko je iz osebnih razlogov s položaja odstopil Arman Koritnik.
Naraščanje vrednosti projekta
Junija 2004 so v skladu s strateškim razvojnim načrtom Termoelektrarne Šoštanj sklenili, da bo šesti blok postopoma nadomestil tehnološko zastarele in ekonomsko nerentabilne bloke 1, 2, 3, 4 in 5. Blok 6 naj bi zagotavljal nižjo ceno električne energije, znižanje prahu in hrupa ter in manjšo obremenjenost okolja, saj naj bi se vanj kmalu po zagonu spuščalo za polovico manj žveplovih in dušikovih oksidov.
Projekt že od samega začetka spremlja tudi ne najbolj pojasnjeno naraščanje cene. V predinvesticijski študiji je bila vrednost projekta ocenjena na 536 milijonov evrov. Nato, leta 2006, ko je bila sprejeta Resolucija o nacionalnih razvojnih projektih za obdobje 2007-2023, je bila naložba ocenjena na 602 milijona evrov. A že kmalu, novembra istega leta, je cena v Noveliranem investicijskem programu presegla milijardo (1,07 milijarde evrov). Marca 2009 je bila že 1,34 milijarde evrov, leto dni kasneje približno 200 milijonov nižja, nazadnje pa je bilo govora o 1,41 milijarde evrov.
Ko je leta 2015 steklo poskusno delovanje bloka 6, so bili tehnološko zastareli bloki 1, 2 in 3 že zaustavljeni. Bloka 4 in 5 pa sta zaradi težav, ki so nastale s šestico, morala večkrat podaljšati obratovanje. Izpadi pa so se vrstili.
Kot so nam sporočili iz Teša so od začetka delovanja zabeležili 29 izpadov in defektov. Pri tem gre bodisi za "samodejno zaustavitev, povzročeno zaradi motenj tehnološkem procesu" bodisi za "nenačrtovan dogodek, ki ga povzroči stanje v katerem naprava ni sposobna opravljati funkcij". 15-krat so delovanje zaustavili zaradi "nege" oz. vnaprej planiranega dela, ki zahteva zaustavitev naprave, dvakrat zaradi "neugodnih razmer na trgu z električno energijo" ter enkrat zaradi remonta.
Kljub vsemu pa je razpoložljivost po zagotovilih lastnika Teša primerljiva z evropskimi elektrarnami, ki so v vrhu po zanesljivosti obratovanja in proizvodnje električne energije ter po razpoložljivosti. Časovna razpoložljivost bloka 6 je bila 83,8–odstotna, razpoložljivost obratovanja po planu pa 96-odstotna, kar je nad povprečjem v EU, zatrjujejo v Tešu.
Sabotaža: Je vodnike prerezal nekdo od zaposlenih?
Vsi izpadi šestega bloga pa niso bili povezani le s tehničnimi težavami. Spomnimo, šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) je 23. maja 2016 izpadel zaradi prekinitve delovanja črpalke kondenzata, ker je sistem zaznal kot napako, zato se je blok 6 samodejno zaustavil. Ugotovili so, da so bili prerezani električni vodniki meritev za temperaturo in vibracije. Po navedbah Teša je električne vodnike prerezal nekdo od zaposlenih, saj nihče od zunaj ne more vstopiti v prostore elektrarne.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.