Tudi po umiku Jurgna Sorgenfreia kot kandidata za člana nadzornega sveta Luke Koper se strasti še niso pomirile. Na zboru delavcev, ki se je začel s petjem primorske himne Vstala Primorska in glasnimi vzkliki "Luke ne damo", je predsednik uprave Dragomir Matić najprej spomnil na rekordne rezultate družbe, ki Luko Koper uvrščajo na prvo mesto kot najboljše podjetje v večinski državni lasti, prav tako se po njegovih besedah uvrščajo med najuspešnejša evropska pristanišča.
"Vse to nam priznajo povsod po Evropi in po svetu, razen v lastni državi," je opozoril predsednik uprave. Kot je poudaril, imajo ambiciozne cilje in vizijo za prihodnost, vendar za nadaljnji razvoj potrebujejo dodatne zmogljivosti.
Matić je bil kritičen tudi do študije Mednarodnega prometnega foruma pri Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj, ki jo je naročilo ministrstvo za infrastrukturo, in katere rezultat razumejo "kot poskus diskreditacije in oviranja razvoja Luke Koper ter celotne logistične dejavnosti v Sloveniji".
Zdaj pa se po njegovem nadaljuje oviranje razvoja podjetja "preko drugih aktivnosti oz. neaktivnosti". "Priča smo najbolj nizkotnim in podlim dejanjem, ki se uporabljajo proti Luki Koper: poskusi podtikanj, anonimke, bombni preplahi, razne oblike pritiskov in opozoril, nespoštovanje obvez in že podpisanih dogovorov, uporaba neresničnih podatkov, manipuliranje in zavajanje politike, javnosti in delničarjev, razne oblike najhujših laži," je naštel.
'Država naj nam omogoči delati'
Vsi vpleten bodo morali prevzeti odgovornost za konstrukt proti Luki Koper, je bil še odločen Matić. Od države pa zahtevajo, da jim omogoči delati. "Po vseh teh letih poslovanja družbe in doseženih uspehih kar naenkrat znanje domačih strokovnjakov ni dovolj dobro. Danes potrebujemo tujce v nadzornem svetu. Jutri jih bomo potrebovali v upravi, pojutrišnjem pa so na vrsti zaposleni," je posvaril.
Parkirišče pred upravno stavbo Luke je sicer zasedla večstoglava množica zaposlenih in tudi drugih podpornikov Luke. Transparenti so se glasili: "Luke ne damo uničevalcem podjetij", "Nismo hlapci SDH", "Jazbec! Uničil si hotele, Luke ne boš" in podobnih. Na improviziran oder so postavili tudi nagačenega jazbeca v kletki.
Veliki shod v torek
Novoustanovljena Civilna fronta Vstala Primorska - Vstani Slovenija pa je prek Facebooka za torek, 28. junija, napovedala shod v Luki Koper z naslovom Slovenija je naša država in Luka Koper je v naši državi. Kot je ob robu zbora povedal predstavnik sindikata žerjavistov in član nadzornega sveta Mladen Jovičič, bo šlo za "največje demonstracije v zgodovini Kopra".
"Definitivno smo odločeni zahtevati odstop vseh, ki so se umazali v tem pritisku na Luko Koper," je bil jasen Jovičič.
Z ministrstva za infrastrukturo so sicer sporočili, da je koprsko pristanišče uvrščeno med strateške naložbe države in da je dobro poslovno sodelovanje vseh deležnikov logistične verige za vse ključnega pomena.
Kot so poudarili, je cilj vlade in ministrstva zagotoviti pogoje za nadaljnji uspešen razvoj Luke Koper, pri čemer sta oba "trdno odločena" zgraditi drugi tir in zagotoviti tudi druge pogoje za razvoj logističnih dejavnosti.
Navajanje 'napačnih podatkov'
Namerno navajanje napačnih podatkov je Matić očital državnemu sekretarju na finančnem ministrstvu Metodu Dragonji in predsedniku uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Marku Jazbecu. Infrastrukturni minister Peter Gašperšič medtem zaradi nedelovanja ministrstva po njegovih besedah nosi odgovornost za dejstvo, da se družbi preprečuje nadaljnji razvoj in da se ovira njeno delo.
Na finančnem ministrstvu so včeraj vztrajali, da je prostora za izboljšave v poslovanju Luke Koper še veliko. Medtem je SDH spremenil predlog kandidatov za nove nadzornike na julijski skupščini. Namesto Nemca Jürgena Sorgenfreia naj bi za novega nadzornika imenovali Rajka Reška, ki je v preteklosti med drugim deloval v vodstvih več turističnih podjetij na Obali.
Kaj je počela Žnidaršič Kranjčeva?
Nacionalna televizija je poročala, da naj bi Žnidaršič Kranjčeva po elektronski pošti pri slovenskih zavarovalnicah in pokojninskih družbah preverjala interes za naložbo v projekt gradnje drugega tira Koper-Divača. Pri tem se je po njihovem poročanju podpisala kot predsednica uprave zavarovalniškega holdinga Prva Group in ne kot predsednica nadzornega sveta Luke.
Žnidaršič Kranjčeva je za omenjeno televizijo povedala, da je od nadzornega sveta dobila pooblastilo, da v izogib potencialnim konfliktom kot državljanka preveri pripravljenost zavarovalnic in pokojninskih družb za investiranje v ta trenutno največji načrtovani projekt na področju prometa.
Generalna sekretarka Združenja nadzornikov Slovenije je na vprašanje, ali gre pri tem početju za prekoračitev pooblastil, odgovorila, da sklepa nadzornega sveta ne pozna, je pa za iskanje vlagateljev in izvedbo projekta drugi tir pristojna država, ne pa nadzorni svet Luke.
Žnidaršič Kranjčeva je na to odgovorila, da vlagateljev ne bi iskala, če bi država opravila svoje delo. "To, kar sem naredila, bi moral narediti minister," je še povedala za nacionalno televizijo in spomnila, da je minister medtem ustanovil podjetje 2TDK, ki bo šele zdaj iskalo možnosti, kako pridobiti vlagatelje za projekt.
Zaradi Luke Koper vre tudi v politiki
Poslanca SMC Tilen Božič in Marko Ferluga do razjasnitve okoliščin glede Luke Koper zamrznila članstvo v stranki.
To sta storila, ker po njunem mnenju Slovenski državni holding (SDH) ni predstavil prepričljivih razlogov za predčasno razrešitev treh članov nadzornega sveta Luke Koper. ''Naša stranka je zastopana z daleč največ poslanci in ministri. To nam daje dolžnost in odgovornost prvega garanta za zagotavljanje pogojev za učinkovito in pregledno upravljanje z državnim premoženjem. Za ustvarjanje vtis, da odločitve ne temeljijo na tehtnih argumentih, ni prostora,'' sta šefu stranke in premierju Miru Cerarju sporočila poslanca.
Cerar poziva k umiritvi strasti
Cerar je pozval k umiritvi strasti okoli Luke Koper, ki so se po njegovem mnenju razplamtele brez potrebe. Verjame, da bo infrastrukturni minister Peter Gašperšič ustrezno pojasnil svoje delovanje, v katerega premier ne dvomi. Potezo dveh poslancev, ki sta zaradi dogajanja v luki zamrznila članstvo v SMC, pa je označil za nerazumljivo.
Cerar je izpostavil, da vseskozi podpira Gašperšičeve poteze, ki peljejo v smeri izgradnje drugega tira in slovenske infrastrukture, zaenkrat pa še nima nobenih jasnih razlogov, ki bi kazali, da minister dela v nasprotju s tem. "Če pa bi se to pokazalo, bom seveda moral ukrepati. Ampak počakajmo, da minister sam razjasni tisto, kar še ni razjasnjeno, da bo tako mene kot slovensko javnost pomiril s tem, da dela v smeri, v katero vlada in SMC vseskozi gresta," je dejal Cerar in ob tem naštel nadaljnjo modernizacijo in uspešno delovanje Luke Koper.
Premierju se sicer zdi, da je treba predvsem umiri strasti glede dogajanja v luki, saj so se te po njegovem razplamtele brez potrebe. "Vsaka institucija v državi mora opravljati svojo dolžnost. Vlada podpira uspešno delovanje Luke Koper z vsemi mehanizmi, ki so ji na voljo in seveda podpiramo in delamo na tem, da bomo dobili drugi tir," je izpostavil.
"Menim, da so nekatere burne reakcije morda pretirane, predvsem pa posledica različnih pomanjkljivih informacij in morda slabe komunikacije. Če pa se bo ugotovilo, da je katerikoli funkcionar, ki je pod pod ingerenco vlade, storil kaj napačnega, pa bo moral zato odgovarjati," je še dejal Cerar.
Židan pozval k začasni prekinitvi vseh aktivnosti v zvezi z menjavo nadzornikov Luke Koper
Na zadnje dogodke v Luki Koper se je odzval tudi predsednik SD Dejan Židan, ki se je zavzel za začasno prekinitev vseh aktivnosti, povezanih z menjavami v nadzornem svetu. Kot je povedal, je treba najprej pridobiti pravilne informacije, nato pa dogajanje raziskati in poiskati odgovorne. Pozval je tudi k razpravi o učinkovitosti SDH in DUTB.
Kot je dejal Židan, vsa dogajanja, povezana z Luko Koper, Slovenskim državnim holdingom (SDH) in tudi družbo Vinakoper kažejo, "da je v tem trenutku treba stopiti korak nazaj, prekiniti vse aktivnosti, ki so vezane na menjavo v nadzornem svetu, in pridobiti pravilne informacije".
Navedbe predsednice nadzornega sveta Luke Alenke Žnidaršič Kranjc, da so ji grozili tudi s smrtjo, so po Židanovih besedah "znak za alarm najvišje stopnje v državi".
"Pristojni organi morajo to izjavo in vsa dogajanja raziskati in v kolikor navedbe držijo, je treba to jasno in nedvoumno povedati. Predstavniku nadzornega sveta, ki vodi nadzorni svet in nadzoruje eno najpomembnejših državnih naložb - ta naložba sicer deluje dobro, prinaša dobiček in raste - se je zaradi njenega delovanja grozilo s smrtjo. To v praksi pomeni, da je država dolžna to osebo zaščititi," je poudaril Židan.
Izpostavil je tudi, da so informacije Luke Koper in nadzornega sveta povsem različne od tistih, ki jih posredujeta SDH in ministrstvo za finance.
Pri toliko medsebojnih obtožbah je po Židanovih besedah treba jasno povedati, "da nekdo mora dobiti rdeči karton in da nekdo pri vsej tej zgodbi laže". Ob tem je še izrazil pričakovanje, da bo vlada v doglednem času opravila razpravo o učinkovitosti delovanja tako SDH kot tudi Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB).
Erjavec: O delovanju SDH se bo treba temeljito pogovoriti
Predsednik DeSUS Karl Erjavec ne vidi potrebe po menjavi nadzornikov Luke Koper. Po njegovi oceni uprava dela v smeri uresničevanja slovenskega interesa in izgradnje drugega tira. O delovanju SDH pa se bo treba "temeljito pogovoriti".
Erjavec je izrazil zadovoljstvo nad informacijami, ki jih je pridobil od uprave Luke Koper. Po njegovi oceni so "vsi zavezani k temu, da se drugi tir zgradi, seveda pa je treba izdelati vso tehnologijo, kako to narediti, a glede na vse znanje, ki ga imamo, ne bi smel biti problem".
V tem trenutku zato ne vidi razloga, zakaj bi bilo treba menjati nadzornike, je komentiral predlog Slovenskega državnega holdinga (SDH) za menjavo treh nadzornikov, vključno s prvo nadzornico Alenko Žnidaršič Kranjc.
"Mislim, da uprava dela v smeri, ki pomeni uresničevanje slovenskega interesa, to pa je, da razvijamo vso logistiko, moderniziramo železnico in zagotovimo čim boljše storitve za vse ladjarje," je povedal Erjavec.
Trenutno se mu zdi tudi najbolj bistveno, da podpirajo upravo Luke Koper. "Načrti, ki jih imajo, in tudi rezultate, ki so jih dosegli, kažejo na to, da gre za profesionalno upravo," je dejal Erjavec.
Vprašanje, ali bo stranka DeSUS podprla interpelacijo zoper ministra za infrastrukturo Gašperšiča, je označil za preuranjeno. Na vprašanje, ali predsednik uprave SDH Jazbec še uživa njihovo zaupanje, pa je odgovoril, da "se bo treba temeljito pogovoriti glede delovanja SDH", ker ne gre za "edino zadevo, ki je sprožila vihar v slovenski javnosti"; pri tem je spomnil na primer NLB in treh nadzornikov, ki so nato odstopili.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.