Telekom Slovenije se je dogovoril za zajetno dolgoročno sindicirano posojilo. Na slavnostnem podpisu pogodbe je Telekom Slovenije razkril, da gre za posojilo v višini 300 milijonov evrov, kar je eno večjih mednarodnih sindiciranih posojil v slovenskem bančnem prostoru.
S posojilom bo Telekom Slovenije izboljšal strukturo virov financiranja in predčasno zagotovil potrebno likvidnost za poplačilo obveznic, ki zapadejo konec leta. Posojilo zato ne pomeni povečanja zadolženosti družbe, pač pa povečanje varnosti poslovanja, je ob današnjem podpisu pogodbe o posojilu povedal predsednik uprave Telekoma Slovenije Rudolf Skobe.
Obrestna mera pri tem posojilu je po besedah Skobeta bistveno bolj ugodna, kot je bila pri zadnji izdaji obveznic, ki jih odplačujejo. "Tu bomo tako na letni ravni prihranili sedem milijonov evrov," je povedal Skobe.
"Zadovoljni smo, da sta sindikat organizirali največja slovenska banka NLB ter ugledna domača in tuja banka Societe Generale. Posojilna pogodba je sklenjena v skladu z mednarodnimi kreditnimi standardi," je dejal Skobe in dodal, da so banke s tem posojilom izkazale zaupanje v Telekom Slovenije in njihovo strategijo nadaljnjega razvoja.
Začasni predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je medtem izpostavil, da to posojilo predstavlja eno najpomembnejših transakcij v daljši zgodovini slovenskega bančnega trga.
Poudaril je, da so s sodelavci v NLB dokazali, da so z lokalnim znanjem lahko kos tudi takšnim poslom, ki so mednarodno zanimivi in sklenjeni po mednarodnih standardih ter v katerem sodelujejo mednarodne banke.
Direktor področja za strukturirano financiranje v IBFS Societe Generale Quentin L'Helias je dodal, da so v tej transakciji združili mednarodno strokovno znanje, ki ga ima Societe Generale, z lokalnim znanjem SKB ter našli rešitev za eno ključnih strank.
Glavni izvršni direktor SKB Francois Turcot pa je izrazil prepričanje, da bo ta transakcija tudi dober zgled za financiranje prihodnjih poslov v Sloveniji.
Sindicirano posojilo je razdeljeno na tri enake tranše v višini 100 milijonov evrov, in sicer tranšo z ročnostjo sedem let in odplačilom glavnice v 13 enakih polletnih obrokih, tranšo z ročnostjo pet let in enkratnim odplačilom glavnice ter tranšo z ročnostjo dve leti in enkratnim odplačilom glavnice.
Telekom Slovenije se sicer po besedah predsednika uprave uspešno sooča z zaostrenimi konkurenčnimi razmerami ne le v Sloveniji, temveč tudi v regiji, v kateri je prisoten.
V prihodnje nameravajo svoj tržni položaj še utrjevati, med drugim s širitvijo širokopasovnega optičnega omrežja predvsem v Sloveniji, ponudbo novih konvergenčnih paketov in širitvijo portfelja storitev zunaj klasične telekomunikacijske dejavnosti.
V skladu z januarja letos sprejeto strategijo do leta 2020 nameravajo skupino Telekom Slovenije preobraziti v treh ključnih korakih.
V prvem koraku bodo inovirali in razvijali osnovno dejavnost, v drugem koraku se bodo ukvarjali z digitalizacijo, v zadnjem pa z ustvarjanjem vrednosti za vse deležnike. "Poleg komunikacijskih storitev bomo našim uporabnikom ponujali tudi vse tiste storitve, ki jih lahko ponudimo prek digitalnih kanalov," je pojasnil Skobe.
Letos dividenda za polovico manjša
Soglasje k podpisu pogodbe je v sredo podal tudi nadzorni svet družbe, ki je obenem z upravo družbe za skupščino delničarjev pripravil predlog uporabe bilančnega dobička za leto 2015. Po slednjem dividenda za leto 2015 znaša pet evrov bruto na delnico. Lani so za dividende namenili 10 evrov bruto na delnico oziroma 65 milijonov evrov.
Na sredini seji je Matej Golob Matzele podal odstopno izjavo z mesta člana nadzornega sveta Telekoma Slovenije, pri čemer ostaja član nadzornega sveta do imenovanja nadomestnega člana.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.