Urad za varstvo konkurence je zaradi verjetnosti zlorabe prevladujočega položaja na medoperaterskem trgu razvezanega dostopa do krajevne zanke in podzanke z namenom zagotavljanja širokopasovnih storitev končnim uporabnikom uvedel postopek zoper Telekom Slovenije. Varuh konkurence je postopek uvedel na podlagi prijave podjetja T-2.
Varuh konkurence je na podlagi podatkov iz prijave T-2 in predloženih dokazov ugotovil, da je podana verjetnost zlorabe prevladujočega položaja s tem, da naj bi Telekom Slovenije netransparentno in neupravičeno zavračal poizvedbe drugih operaterjev, ki nastopajo na maloprodajnem trgu nudenja širokopasovnih storitev, za razvezavo krajevne zanke, neustrezno in v nerazumnih rokih odpravljal tehnične napake na omrežju ter na ta način drugim operaterjem zavračal dostop do omrežne infrastrukture oziroma jim za primerljive posle določal nepoštene in neenake pogoje, s čimer naj bi jih postavljalo v konkurenčno slabši položaj.
Kot so danes v sporočilu za javnost, objavljenem na spletnih straneh Ljubljanske borze, zagotovili v Telekomu Slovenije, poslujejo v skladu z veljavno zakonodajo in dobrimi poslovnimi običaji. Družba bo med postopkom ugotavljanja domnevne kršitve dokazala, da do zlorabe prevladujočega položaja ni prišlo, so še navedli.
Škoda višja od 120 milijonov evrov
V družbi T-2 so potrdili, da so vložili prijavo, in dodali, da se tovrstne zlorabe prevladujočega položaja pojavljajo od vstopa njihove družbe na trg telekomunikacijskih storitev, zaradi česar so vložili tudi odškodninsko tožbo. Ob njeni vložitvi je bila škoda ocenjena na 120 milijonov evrov, vendar pa se je na podlagi podatkov do 30. junija izkazalo, da bo ta še višja, so še dodali.
Najočitnejši sklop zlorab je po njihovem povezan z neupravičenim zavračanjem razvezav krajevne zanke s strani Telekoma Slovenije, kar je posledično vplivalo na manjše število naročnikov T-2. V obdobju štirih let in treh mesecev je namreč Telekom Slovenije iz razlogov, ki kumulativno pomenijo domnevno prezasedenost omrežja, mesečno zavrnil številne poizvedbe družbe T-2, in sicer v obdobju od decembra 2005 do aprila 2006 od 45 do 77 odstotkov, v obdobju od junija 2006 do januarja 2010 pa od 70 do 90 odstotkov poizvedb za razvezavo krajevne zanke.
T-2 je v svoji vlogi, ki jo je predložil uradu, med drugim predložil dokaze, da je Telekom Slovenije na podano poizvedbo T-2 podal negativni odgovor, nato pa za isti priključek v podpis poslal enostransko podpisano pogodbo za enake storitve. Ob tem je družba T-2 predložila tudi dokaze o neupravičenem zavračanju medoperaterskih prehodov od operaterja Telekom Slovenije k T-2, predložena pa je bila tudi telefonska raziskava potencialnih strank T-2, za katere je Telekom Slovenije razvezavo zavrnil, sedaj pa uporabljajo enake storitve na istem omrežju kot naročniki povečini Telekoma Slovenije ali drugih operaterjev.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.