Telekom Slovenije je s septembrom za vse naročnike in predplačnike spremenil način zaračunavanja mednarodnih SMS-sporočil. Odslej zaračunava dodatek 0,10 evra skupaj z DDV na vsa poslana SMS-sporočila iz Slovenije na številko katerega koli tujega operaterja. Omenjeni dodatek se zaračuna ne glede na izbrani naročniški paket ali vključeno morebitno dodatno storitev, ki vključuje SMS-sporočila, so pojasnili v Telekomu Slovenije.

Zveza potrošnikov Slovenije je na svoji spletni strani pojasnila, da to za naročnike, ki imajo določeno število zakupljenih sporočil SMS, pomeni, da bodo morali doplačati tudi v primeru, ko še niso dosegli zgornje meje zakupljene količine.
Oktobra nov obračunski interval
Nov obračunski interval 60/60 bo veljal za obračun pogovorov v Sloveniji, in sicer za vse naročnike storitev Mobitel, razen za naročnike paketov Džabest 250, Džabest 2000, Džabest 3000 in Itak Džabest, so pojasnili v Telekomu Slovenije.
Za predplačniške uporabnike ostaja obračunski interval nespremenjen, torej 60/1, kar pomeni, da se prva minuta pogovora obračuna v celoti, nadaljnji pogovor pa glede na porabljene sekunde.
Kot pravijo v Telekomu, je odločitev o spremembi obračunskega intervala njihova poslovna odločitev, ki so jo sprejeli na podlagi analiz tržnih razmer in uporabe njihovih storitev. "Prepričani sicer smo, da imajo naši uporabniki izbrane pakete, ki najbolje odgovarjajo njihovim potrebam, tako da večjih sprememb pri cenah pogovorov pri posameznikih ne pričakujemo," so dodali.
Zveza potrošnikov Slovenije ob tem pojasnjuje, da imajo naročniki v času do začetka veljave spremembe obračunskega intervala možnost, da preverijo, ali je njihov operater še vedno dovolj konkurenčen ali pa ga bodo zamenjali. Slednje lahko brez sankcij storijo tudi, če so z Mobitelom sklenili pogodbo o vezavi. Vendar pa še vedno velja, da bodo morali vsi, ki so kupili opremo po subvencionirani ceni, zanjo ob zamenjavi doplačati, ne glede na to, ali jo bodo vrnili – v tem primeru se zaračuna uporabnina – ali jo zadržali – v tem primeru se plača preostalo vrednost.
Tudi drugi spremenili interval
Drugi največji slovenski mobilni operater Simobil ima za odhodne klice na naročniških in predplačniških paketih v Sloveniji prav tako uveljavljen obračunski interval 60/60.
V Tušmobilu so pojasnili, da je obračunski interval odvisen od paketa, ki ga izbere uporabnik. V večini starejših paketov je obračunski interval 30 sekund, v novejših paketih, kot sta Free in Najbližji, pa 60 sekund.
V Debitelu uporabljajo štiri različne intervale. Pri novejših naročniških paketih, ki imajo zakupljene minute, obračunavajo klice v omrežja Mobitel, Debitel in Izimobil po intervalu 60/15, tako za zakupljene enote kakor tudi za minute nad zakupljeno količino. Za klice v vsa druga mobilna in stacionarna omrežja v Sloveniji pa je v teh paketih interval 60/30 in velja tako za zakupljene enote kakor tudi za minute nad zakupljeno količino.

Pri starejših Debitelovih naročniških paketih, ki nimajo zakupa minut, je obračunski interval 60/1 in je enak za klice v katero koli omrežje v Sloveniji. V predplačniškem paketu Debikartica pa imajo obračunski interval 30/30.
Uporabniki Izimobila imajo možnost izbire med tremi različnimi obračunskimi intervali. V paketih Izidoma in Izi brez meja je obračunski interval 15/15, v paketu Izi008 je interval 60/15, v paketu Iziklepet pa 180/15.
T-2 ima za uporabnike mobilnih paketov z vključenimi količinami storitev ali zakupljenimi enotami uveljavljen obračunski interval 60/60. Ko porabijo vse vključene količine, se jim opravljene storitve pri klicih sicer obračunavajo po intervalu 60/1.
Ponudnik storitev mobilne telefonije Bob klice v domačih mobilnih in stacionarnih omrežjih obračunava po intervalu 60/60.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.