Gospodarstvo

Tekstilci za ukrepe

Ljubljana/Bruselj, 10. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski tekstilci so se zavzeli za zaščitne ukrepe pri uvozu kitajskega tekstila, saj ne morejo konkurirati poceni izdelkom iz Kitajske.

Slovenski tekstilci ne morejo konkurirati poceni izdelkom iz Kitajske (Foto: Reuters)
Slovenski tekstilci ne morejo konkurirati poceni izdelkom iz Kitajske (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Evropska komisija je 29. aprila letos začela preiskavo glede uvedbe zaščitnih ukrepov pri uvozu tekstila iz Kitajske. Ob vstopu Kitajske v WTO si je EU v pogajanjih namreč zagotovila možnost uvedbe posebnih zaščitnih ukrepov za tekstil do leta 2008, če bi se izkazalo, da uvoz iz Kitajske ogroža normalen razvoj trga.

Slovenski tekstilci podpirajo uvedbo zaščitnih ukrepov Evropske unije za uvoz tekstila iz Kitajske, saj lahko s tem ukrepom pridobijo še nekaj časa za prestrukturiranje dejavnosti, so na srečanju z v.d. direktorico direktorata za ekonomske odnose s tujino Mojco Jazbinšek Volk poudarili direktorji nekaterih slovenskih tekstilnih podjetij. Jazbinšek Volkovo je zanimalo, ali tekstilna industrija želi, da Slovenija pri Evropski komisiji zagovarja uvedbo omejevalnih ukrepov za uvoz tekstila iz Kitajske.

Vodilni slovenski tekstilci so izpostavili, da ne morejo konkurirati poceni tekstilnim izdelkom iz Kitajske, saj so tam stroški proizvodnje in dela bistveno manjši kot v Sloveniji. Poleg tega, da je na Kitajskem cenejše delo, tudi nimajo primerljivih okoljskih standardov, standardov varstva pri delu in zdravstvenega varstva delavcev, ki zavezujejo tekstilce v Sloveniji.

Problem pri prodaji svojih izdelkov imajo tekstilna podjetja tudi zato, ker imajo trgovci bistveno večje zaslužke pri prodaji poceni tekstila iz Kitajske, saj si lahko določijo občutno višje marže.

Glede na podatke, zbrane prek naknadnega carinskega nadzora, je uvoz tekstila iz Kitajske v EU pri določenih kategorijah presegel lanske količine tudi za več kot 500 odstotkov. Na podlagi teh podatkov je Evropska komisija konec aprila začela preiskavo glede uvedbe zaščitnih ukrepov pri uvozu nekaterih kategorij tekstila iz Kitajske.

Volkova je udeležencem sestanka pojasnila, da Slovenija sama ne more vplivati na to, kakšne standarde varstva pri delu in varovanja okolja se lahko zahteva od uvoznikov v EU. Bo pa Slovenija podpirala vse aktivnosti v EU, usmerjene v oblikovanje in sprejemanje skupnih pravil EU o standardih, ki jih morajo izpolnjevati izdelki, uvoženi na skupni notranji trg.

V zaključku je Volkova navzoče pozvala, da zberejo potrebne podatke, iz katerih bo razviden vpliv velikega uvoza tekstila iz Kitajske na delovanje trga, saj bo Slovenija le na podlagi teh podatkov lahko utemeljeno zagovarjala uvedbo zaščitnih ukrepov.

Vizjak: Preiskava bo pokazala, če so ukrepi potrebni

Preiskava, ki jo je zaradi velikega povečanja uvoza tekstila in tekstilnih izdelkov s Kitajske v Evropsko unijo uvedla Evropska komisija, bo pokazala, ali so zaščitni ukrepi potrebni, pa je v Bruslju ob robu zasedanja sveta EU za konkurenčnost ocenil gospodarski minister Andrej Vizjak. "Če kršitve so, bodo sledili ukrepi. Konkurenci nihče ne nasprotuje, toda lahko gre tudi za dumping," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10