Pred ponovnim glasovanjem na referendumu o zakonu o drugem tiru, ki bo 13. maja, so začeli teči roki za izvedbo referendumskih opravil. Vsi, ki želijo vstopiti v referendumsko kampanjo, se lahko do 17. aprila prijavijo kot organizator kampanje in odprejo poseben transakcijski račun.
Državna volilna komisija (DVK) je po tistem, ko je vrhovno sodišče razveljavilo izid lanskega referenduma, ki ga je na sodišču izpodbijal pobudnik referenduma Vili Kovačič, ponovno glasovanje razpisala za 13. maj.
Roki za izvedbo referendumskih opravil je začel teči danes, kar pomeni, da lahko tisti, ki bodo želeli vstopiti v kampanjo, DVK sporočijo organizatorja kampanje ter odprejo poseben transakciji račun. To morajo storiti najpozneje 17. aprila.
Nekaj dni prej, 13. aprila, pa bo uradno stekla tudi referendumska kampanja. Ta se mora končati najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja, torej 11. maja opolnoči.
Volivci, ki stalno prebivajo v tujini, bodo lahko na referendumu glasovali po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu, a morajo to do 27. aprila sporočiti DVK. Tudi volivci v bolnišnicah, zaporih ali domovih za upokojence bodo lahko glasovali po pošti, za tak način glasovanja pa se morajo prijaviti do 2. maja. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi.
Med 8. in 10. majem bo na sedežih okrajnih volilnih komisij oziroma upravnih enotah glas mogoče oddati predčasno.
Rok, do katerega je mogoče zahtevati nekatere posebne oblike glasovanja, se bo iztekel 9. maja. Volivci, ki bi želeli glasovati zunaj kraja stalnega prebivališča, bodo to na dan glasovanja lahko storili na posebnih voliščih, imenovanih omnia. Do tega dne bo mogoče zaprositi tudi za glasovanje na domu, za glasovanje v Sloveniji pa se lahko prijavijo tudi volivci, ki sicer stalno prebivajo v tujini.
Vrhovno sodišče Kovačičevo zadnjo pritožbo zavrglo zaradi nepristojnosti
Vrhovno sodišče je pritožbo Vilija Kovačiča na sklep DVK o datumu ponovljenega glasovanja na referendumu o zakonu o drugem tiru sicer zavrglo, ker nima pooblastila za presojanje ustavnosti in zakonitosti določitve datuma glasovanja na referendumu, so danes pojasnili na sodišču.
Kovačič se je pritožil tako na vrhovno kot ustavno sodišče, ker želi, da bi ponovljeno glasovanje izvedli skupaj z državnozborskimi ali jesenskimi lokalnimi volitvami, saj bi tako po njegovih besedah glasovalo več ljudi. Kovačič je danes dejal, da sam z odločitvijo vrhovnih sodnikov še ni seznanjen.
Že prejšnji teden je sicer pobudnik referenduma napovedal, da v primeru morebitnega neuspeha s pritožbo in poznejšim referendumom ostaja možnost pritožbe na rezultat ponovljenega glasovanja. Poudaril je, da bodo "cirkus vrteli do onemoglosti, da se bo neizvajanje zakona podaljševalo".
Kovačič je izid zaradi nepoštene kampanje izpodbijal na vrhovnem sodišču, kjer so njegovi pritožbi ugodili.
Vlada je namreč po oceni vrhovnega sodišča s proračunskimi sredstvi financirala nedopustno enostransko kampanjo. Že pred tem je ustavno sodišče odločilo, da se vlada v referendumu lahko javno izreče za ali proti zakonu, vendar pa lahko proračunska sredstva porablja samo, če v svojih informacijah predstavlja tako razloge, ki zakon podpirajo, kot tiste, ki mu nasprotujejo.
Na referendumu bo lahko odločalo dobrih 1,7 milijona volivcev
Ministrstvo za notranje zadeve pa je pred ponovnim glasovanjem v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji objavilo število volilnih upravičencev. Teh je na današnji dan, ko so začeli teči roki za referendumska opravila, 1.714.117.
Ministrstvo pa je objavilo tudi število volilnih upravičencev po posamezni volilni enoti in okraju.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.