Kot je v sporočilu za javnost zapisal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, je Merkur ena od naložb države, iz katere sta se Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod) kot manjšinska lastnika pregledno umaknila iz aktivnega lastništva.
Tanko je omenil enotno stališče, da je bil umik Kada in Soda iz Merkurja izpeljan pregledno in da je bila naložba prodana nad tržno ceno. "Končna cena je bila okrog 40 odstotkov višja od izklicne cene," je pojasnil in dodal, da je ta prodaja vplivala na precejšnjo rast borze v zadnjih 10 mesecih, kar je vplivalo na rast premoženja Kada in Soda v preostalih naložbah, saj se je njegova vrednost povečala za okoli 30 odstotkov.
Sicer pa ima Slovenija prav pri lastninjenju državnega premoženja nekatere posebnosti, je poudaril Tanko. "Ena od teh je, da so vsi, ki so se dokopali do strahotno velikih deležev v gospodarskih družbah, s tem pa tudi do enormnega zasebnega premoženja, člani ali pa vsaj očitni pripadniki LDS, SD in Foruma 21, ki so dediči nekdanje KPS. To je najmanj vsaj moralno sporno. Zanimivo, da nihče izmed te elite novodobnih bogatašev ne sodi k SDS," je še zapisal.
Spomnimo...
Kot je znano, je konzorcij petih lastnikov Merkurja 3. oktobra objavil namero za prevzem družbe. Gre za družbe Merfin, Banka Koper, Sava in Interfin Naložbe iz Slovenije ter Euro-Veneto iz Zagreba, ki že imajo v lasti 78,5 odstotka delnic Merkurja. V ponudbi za prevzem bodo za posamezno delnico Merkurja ponudili 405 evrov.
Na nameravani managerski odkup se je že prejšnji teden odzval poslanec SD Milan M. Cvikl in v zvezi s tem na vlado naslovil poslansko vprašanje. Vlado je pozval, da skupaj z Banko Slovenije in Agencijo za trg vrednostnih papirjev z vidika svojih pristojnosti pregleda celoten posel prevzema. Dodal je, da "v tem mandatu sprejeta prevzemna zakonodaja omogoča neverjetne prevzeme."
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.