Zakon, ki velja za običajne državljane, za politično elito, ministre in poslance pa ne, je na noge dvignil delodajalce in marsikaterega zaposlenega. "To so Butale," so ogorčeni delodajalci, ki si ne predstavljajo, kako bo strogo evidentiranje delovnega časa, ki v veljavo stopi v ponedeljek, videti v praksi.
A če se bomo morali štempljati skorajda vsi, tega po odločitvi Golobove vladajoče koalicije ne bo treba početi sodnikom, županom, visokošolskim učiteljem, državnim sekretarjem in tožilcem. Delavci, inženirji in drugi, ki delajo v podjetjih, se bodo tako za razliko od recimo poslancev, ki so sprejeli ta zakon, morali evidentirati, poslanci pa ne.
"Naša narava dela je drugačna. Imamo seje odborov, ki niso časovno omejene, trajajo več kot 12 ur, zato bi bilo to zelo težko izvedljivo," odgovarja poslanka Svobode Sara Žibrat. Na vprašanje, da na podoben način delajo tudi novinarji, prevozniki in gostinci pa le, da je namen novele izboljšanje pravic zaposlenih. A predsednik Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek je v oddaji 24UR ZVEČER odločno zavrnil njene besede. "Ne eno, ne drugo ne drži. Poslanci nimajo drugačnega statusa. Status imajo le pri imuniteti, po delu pa zagotovo ne," je bil odločen.
Prepričan pa je tudi, da vodenje evidence zaposlenih zagotovo ne bo zaščitilo. "Evidenca bo uvedla le dodatno administracijo in birokracijo."
'Potrebna je debirokratizacija gospodarstva, ne pa dodatna birokracija'
"Vsa gospodarska združenja govorimo, kako je treba debirokratizirati gospodarstvo, ga poenostavljati in ne oteževati, narediti slovensko gospodarstvo konkurenčno. Zadnje čase pa se srečujemo le z dodatnimi obremenitvami gospodarstva," pravi. In posledica? Poudarja, da se to kaže v tem, da gospodarstvo v Sloveniji ni konkurenčno na evropskih in svetovnih trgih.
Pravi tudi, da so gospodarska združenja dala zelo jasen signal, da gospodarstvo tega ne more implementirati, ne more prenesti. "Gospodarstvo je tisto, ki ustvarja kapital. Kolikor je dobro gospodarstvu, toliko je dobro tudi družbi. Zdaj pa je gospodarstvo še dodatno kaznovano. To je nekorektno in nepošteno. Nimam drugega izraza, kot so Butale," je kritičen.
"Upam in verjamem, da bo prišla streznitev tudi na strani vlade, odločevalcev, da bodo spregledali in ta zakon umaknili," dodaja. Ne predstavlja si namreč, da bi se delili "na leve in desne, nekdo je tisti, ki mora, nekdo je tisti, ki mu ni treba, nekdo je tisti, ki je bolj pomemben". Nedopustno se mu namreč zdi, da po zakonu nekateri morajo voditi evidenco, drugi pa ne. Takšen zakon označuje celo za nedemokratičnega.
A ne le umik zakona, od vlade pričakuje tudi takojšnjo zamrznitev že s četrtkom. "Ta zakon ne more zaživeti. Zakon, ki je v neskladju z realnim življenjem in s procesi, lahko inšpektor tudi zavrne. Če torej vidi, da se zakon ne more implementirati v družbi, v zakonodaji, ga lahko inšpektorji zavrnejo," poudarja.
Na razlago ministrstva za delo, da želijo z novelo zakona zaščititi delavce pred izkoriščanjem, pa odgovarja, da jih delovna zakonodaja že zdaj ščiti ter da ob morebitnem kršenju zakona obstaja možnost pritožbe inšpekcijskih nadzorov. "Zakon točno govori, kakšni so delovni časi in kakšna so plačila pri nadurah. To se že zdaj vse evidentira, ne vem, zakaj potrebujemo dodatno evidenco, ki zgolj obremenjuje podjetja in prinaša dodatne stroške." Tudi kazni označuje za nesorazmerne.
Opozarja še na veliko krizo, v kateri se je znašlo gospodarstvo in na recesijo, ki prihaja iz Nemčije. "Makroekonomski pokazatelji gredo navzdol. Takrat vsaka pametna vlada razbremenjuje gospodarstvo, ne pa da ga dodatno obremenjuje," pravi.
Gospodarski minister Matjaž Han sicer priznava, da tudi sam prejema številne kritike in pritožbe glede novega zakona. Meni, da zakon trenutno ni izvedljiv. "Zato je včasih, ko vidimo, da kaj ni mogoče, treba malo zadihati in poskusiti novelirati, kar se pač da," je dejal. Pišek njegove besede ocenjuje kot korektne ter kot izraz razuma in streznitve.
"Zbornica z ministrom veliko sodeluje in komunicira. Minister nas razume in podpira dialog, a žal ni vse zgolj na njem, za seboj ima tudi vlado, kjer mora zbrati večino," pravi ter dodaja, da je Han s svojo izjavo tudi jasno povedal, da je minister, ki bo zaščitil gospodarstvo.
KOMENTARJI (474)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.