Vodstvo Slovenskih železnic (SŽ) se je v tem tednu sestalo z župani in predstavniki primestnih občin z namenom, da bi skupaj rešili problem javnega potniškega prometa med Ljubljano in primestnimi kraji. Sestanek je bil sklican na pobudo SŽ, udeležili pa so se ga predstavniki občin Borovnica, Brezovica, Domžale, Grosuplje, Ivančna Gorica, Kamnik, Kranj, Litija, Ljubljana, Logatec, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofja Loka, Škofljica, Šmartno pri Litiji in Trzin ter predstavnik Ministrstva za promet.
SŽ bodo tako spremenile prometno organizacijo in nabavile nova prevozna sredstva. Do leta 2011 bodo nabavile 14 elektromotornih EMG in 6 dizelmotornih garnitur, do leta 2013 tudi 30 sodobnih potniških vagonov. Pripravile bodo nove ponudbe za starejše, pospeševale prodajo abonentskih vozovnic, predvsem polletnih in letnih, in uvedle mestno vozovnico, ki bo veljala en dan za neomejeno število voženj v posameznem regijskem prometnem vozlišču. Potniki iz primestja bodo lahko z vozovnico za npr. Ljubljano, brez doplačila potovali v vozlišču.
SŽ z novimi pobudami
Slovenske železnice so decembra ponovno postale upravljavec javne železniške infrastrukture z možnostjo dajanja pobud v zvezi z železniško infrastrukturo. SŽ so tako predlagale izgradnjo novih postajališč. Predlog predvideva tudi izgradnjo novih postajališč, treh na kamniški progi, dveh na progi Ljubljana-Logatec, treh na progi Ljubljana-Grosuplje, petih na progi Ljubljana-Litija in treh na progi Ljubljana-Kranj. Slovenske železnice pripravljajo tudi projekt revitalizacije postaj, ki predvideva prenovo postaj, izgradnjo novih objektov za potrebe potnikov, parkirne hiše ter objekte za druge namene.
Zadovoljni predstavniki občin
Župani in predstavniki občin so pozdravili pobudo SŽ za skupni sestanek in izgradnjo novih postajališč. Občine so opozorile na nevzdržno povečanje cestnega prometa in težave, ki iz tega izvirajo, zavzele so se za povečanje javnega potniškega prometa, posodobitev železniške infrastrukture in projekt enotne vozovnice. Občine so izrazile veliko pripravljenost za sodelovanje ter uskladitev prostorskih aktov, ureditev dostopa do postajališč in izvedbo ustrezne prometne ureditve. Občine, ki nimajo neposredne povezave z železniško progo so se za potrebe občanov, po vzoru občine Šmartno ob Litiji, zanimale za uvedbo avtobusnega prevoza do železniške postaje.
Alternativa visokim taksam?
Vprašanje uvedbe takse za dostop v središče mesta - najbolj problematična glede količine prašnih delcev v zraku so Ljubljana, Maribor in Nova Gorica, glavni vzrok pa cestni promet - je postalo aktualno ob opominu, ki ga je Evropska komisija poslala Sloveniji zaradi preseganja mejnih vrednosti prašnih delcev v zraku v nekaterih slovenskih mestih.
Direktor direktorata za okolje Radovan Tavzes je takrat menil, da bi bil najbolj logičen korak zmanjšanje dostopa osebnih vozil v mesta in posledično večja uporaba javnega prometa. Najučinkovitejši način za to naj bi bila uvedba posebne takse za dostop v središče, ki pa bi morala biti dovolj visoka, da bi ljudi spodbudila k uporabi javnega prevoza.
Okoljski minister Janez Podobnik je takrat menil, da bi bila uvedba takse zadnji ukrep, potem ko bi izčrpali druge možnosti za povečanje uporabe javnega prometa in izboljšanja onesnaženosti zraka. Po Podobnikovih besedah bi o uvedbi taks razmišljali potem, ko bi dosegli "neko zadovoljivo raven javnega prometa" in bi bila onesnaženost zraka še previsoka. Po oceni ministrstva bi se moral za doseganje mejnih vrednosti glede na stopnjo onesnaženosti zraka v slovenskih mestih promet osebnih vozil zmanjšati najmanj na tretjino sedanjega.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.