Slovenske železnice bodo z ukrepi za izboljšanje poslovanja, ki se bodo začeli izvajati s 1. julijem, ob koncu leta po ocenah prvega moža železnic Matica Tasiča pridelale izgubo v višini 20 milijonov evrov. Brez ukrepov bi bila izguba bistveno večja, je poudaril Tasič.
Ocena temelji na predpostavki, da bodo razmere ostale takšne, kot so, je pojasnil Tasič in dodal, da trenutno izboljšanja v prihodnjih šestih mesecih ni pričakovati.
Vrednost ukrepov je 47 milijonov evrov, med ukrepi pa so uvedba 36-urnega delovnega tedna za 75 odstotkov zaposlenih in napotitev od 370 do 410 zaposlenih na začasno čakanje, znižanje in stopenjsko izplačilo regresa, zamrznitev eskalacij, desetodstotno znižanje plač delavcem z individualno pogodbo, znižanje plač ostalim delavcem za štiri do pet odstotkov in ukinitev stimulacij.
Omenjeni ukrepi, s prejemom subvencij za uvedbo 36-urnega delovnika in začasnim čakanjem (skupaj približno štiri milijone evrov), dajo po Tasičevih besedah približno 12,5 milijona evrov pozitivnega učinka, od tega 1,5 milijona evrov zaradi zamrznitve eskalacije. "Gre približno za 1,5 milijona evrov nižje stroške poslovanja v naslednjih šestih mesecih," je dejal. To pomeni, da so železnice še vedno v izgubi in ukrepi, ki bodo sledili, bodo nadgradnja tega sporazuma, ki so ga podpisali s socialnimi partnerji.
Tasič je spregovoril tudi o iskanju strateškega partnerja, ki je za železnice izredno pomemben. "Poiskati je treba kompatibilnega optimalnega strateškega partnerja," je dejal in ocenil, da je zdaj pravi čas. "Interes v evropskem prostoru s strani uspešnih operaterjev je in je to treba čim prej izkoristiti," je poudaril. Apelira tudi na lastnike, da se aktivno vključijo v iskanje strateškega partnerja, da bi se zgodba čim prej zaključila.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.