Socialni partnerji na Slovenskih železnicah so prejšnji teden upočasnili usklajevanja glede dodatnega števila napotitev zaposlenih na začasno čakanje na delo. Končna številka tako za zdaj še visi v zraku, uskladiti pa naj bi se poskusili predvidoma še ta teden.
"Menim, da smo si v zvezi z drugim krogom napotitev na čakanje v letošnjem letu morda nekoliko preambiciozno zastavili določene cilje," je ob rednem mesečnem obisku premiera Boruta Pahorja ocenil generalni direktor Slovenskih železnic Goran Brankovič.
Prepričan je, da bi ukrepi, kot je začasno čakanje na delo, lahko vnašali dodatno zmedo v delo usmerjevalnega odbora na železnicah, ki naj bi mu pri sanaciji in reorganizaciji družbe svetovala družba A.T. Kearney iz Ljubljane. Za upočasnitev usklajevanj glede dodatnih napotitev zaposlenih na čakanje so se po njegovih besedah odločili tudi zato, ker so odzivi na terenu na najnižji točki razumevanja in zato ne želijo nadalje zaostrovati položaja v družbi. Na čakanja bo tako verjetno napotenih še nekaj zaposlenih, velikih učinkov pa ni mogoče doseči brez poseganja v organizacijo.
Slovenske železnice so letos v okviru varčevalnih ukrepov v začetku januarja na čakanje napotile 1075 zaposlenih (z ukrepom bodo prihranile 5,1 milijona evrov) in napovedale še drugi krog napotitev. Medtem ko so sprva govorili, da bi lahko v drugem krogu na čakanje napotili še dodatnih 1000 zaposlenih, se je ta številka pred nekaj dnevi spustila na med 200 in 500 zaposlenih. Zdaj pa bo ta številka po vsej verjetnosti še nižja.
Na čakanje napoteni zaposleni na Slovenskih železnicah se bodo sicer po zagotovitvah vodstva družbe na delo vrnili najkasneje julija. Železnice so namreč v ukrep začasnega čakanja na delo vključene od sredine lanskega leta, ukrep pa velja največ eno leto.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.