Švica je obranila prvo mesto na lestvici najbolj konkurenčnih gospodarstev na svetu, kamor se je povzpela lani.
Na drugo mesto lestvice konkurenčnosti 2010–2011, ki jo je pripravil Svetovni gospodarski forum, se je s četrtega mesta povzpela Švedska, sledi ji Singapur, katerega uvrstitev se ni spremenila. Še predlani prvouvrščene in lani druge na lestvici ZDA so se morale tokrat zadovoljiti s četrtim mestom.
Svetovni gospodarski forum iz Davosa je lestvico, ki jo sestavlja na podlagi analize razmer v skoraj 140 državah, predstavil danes pred srečanjem najvišjih predstavnikov politike in gospodarstva na Kitajskem.
Švica prepričala z inovacijami in poslovno kulturo
Švica je analitike Svetovnega gospodarskega foruma vnovič prepričala z inovacijami in visoko razvito poslovno kulturo. Tako se tamkajšnji raziskovalni inštituti uvrščajo med najboljše na svetu. Poleg tega se država odlikuje po tesnem sodelovanju med področjem znanosti in gospodarstva, ki vlaga zajetna sredstva v raziskave in razvoj. Tudi trg dela velja za enega najbolj učinkovitih na svetu, ugotavljajo avtorji.
Med članicami EU Slovenija 17.
Slovenija je na svetovni lestvici padla za osem mest in je zdaj 45., med članicami EU pa se uvršča na 17. mesto. Poslovanje podjetij v naši državi po ugotovitvah Svetovnega gospodarskega foruma najbolj ovirajo dostop do financiranja, birokratske ovire, stroga ureditev trga dela in davčne stopnje ter davčna zakonodaja.
Nemčija najboljša v območju evra
Najbolj konkurenčno gospodarstvo v območju evra je Nemčija, ki je v svetovnem merilu peta. Forum ji je dal najboljše ocene pri infrastrukturi, predvsem prometnih poteh, telefonskem omrežju in oskrbi z električno energijo. Slabše ocene pa je Nemčija dobila zaradi rigidnega trga dela.
ZDA drsijo navzdol
ZDA se po lestvici konkurenčnosti pomikajo navzdol. Kot ugotavlja forum, obstajajo v ameriškem gospodarstvu številne slabosti. Ljudje ne zaupajo politikom, zaskrbljenost glede položaja finančnega trga ostaja, po drugi strani pa ameriška podjetja in raziskovalni inštituti veljajo za najboljše na svetu.
Skandinavske države ostajajo visoko uvrščene: med prvimi desetimi sledita drugouvrščeni Švedski Finska na sedmem mestu in Danska na devetem, medtem ko je Norveška 14.
Kitajska je s 27. mestom še naprej najbolj konkurenčna in najbolj pomembna država v razvoju. Trdno na svojih mestih ostajajo ostale tri t. i. BRIC države: Brazilija (58.), Indija (51.) in Rusija (63.).
Japonska je zasedla šesto mesto, Hongkong pa 11. Med latinskoameriškimi državami se lahko z najboljšo uvrstitvijo pohvali Čile na 30. mestu, med državami Bližnjega vzhoda in Severne Afrike pa Katar (17.).
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.