V New Yorku se od 31. januarja do 4. februarja odvija Svetovni gospodarski forum (WEF), na katerem se bo zbrala svetovna politična, gospodarska, družbena ter intelektualna elita, ki bo razpravljala o vprašanjih sodobnega sveta, od prihodnosti Evropske unije do vpliva gastronomije na nacionalno identiteto, predvsem pa o položaju svetovnega kapitalizma.
WEF sicer vsako leto prirejajo v švicarskem letovišču Davos, letos pa so ga prvič po 31 letih iz solidarnosti zaradi terorističnih napadov 11. septembra preselili v New York. Kot je že v navadi ob vrhunskih srečanjih od Seattla leta 1999, pa nato Quebeca, Washingtona, Prage in Genove, bodo svetovno elito spremljale množice protestnikov, od tistih, ki se zavzemajo za pravičnejšo razdelitev svetovnega bogatstva, do tistih, ki jim ni všeč vojna proti terorizmu pod ameriškim vodstvom.

Uradno se bo forum začel v četrtek opolnoči po srednjeevropskem času, ko bosta udeležence pozdravila ustanovitelj foruma Klaus Schwab in guverner zvezne države New York George Pataki. Na newyorškem srečanju naj bi se po napovedih zbralo več kot 1100 poslovnih voditeljev, 200 akademikov, prek 100 predstavnikov nevladnih organizacij, 300 znanih javnih osebnosti, 300 medijskih voditeljev iz vsega sveta, 43 verskih voditeljev, ženskih predstavnic, politikov; torej skupno približno 3000 udeležencev. Vrh bo potekal v prestižnem newyorškem hotelu Waldorf Astoria.
Ob robu vrha so napovedani protesti. Protestniki so dobili dovoljenje za pripravo množičnih demonstracij v soboto, 2. februarja. Manjše skupine so svoje pomisleke izražale že danes, nekaj kilometrov od prizorišča srečanja pa so policisti že aretirali pet protestnikov. Tako se je v bližini hotela Waldorf Astoria, kjer poteka forum, zbralo več sto privržencev na Kitajskem prepovedanega gibanja Falun Gong, ki so opozarjali na težave, s katerimi se soočajo na Kitajskem.

Organizatorji protestov upajo, da se bo v soboto zbralo vsaj 50.000 ljudi. Sicer napovedujejo mirne demonstracije, vendar pa opozarjajo, da obstaja možnost, da pride tudi do nasilja. Čeprav se prebivalci New Yorka bojijo izbruhov nasilja, podobnih tistim iz Seattla in Genove, pa so policisti bolj optimistični. Za varnost bo skrbelo okoli 41.000 policistov.
Vrh v Porto Alegru
Hkrati z WEF bo v brazilskem mestu Porto Alegre potekal Svetovni socialni forum oziroma protiglobalistični forum, ki naj bi predstavljal protiutež vrhu bogatih in razvitih v New Yorku. Potekal bo od 31. januarja do 4. februarja, prvič pa bo na njem sodelovala tudi Mednarodna konfederacija svobodnih sindikatov (ICFTU) s sedežem v Bruslju. Zbrale se bodo prišle različne antiglobalistične skupine, od marksistov do neokomunistov, anarhistov, okoljevarstvenikov, aktivistov za človekove pravice, zagovornikov večje pomoči revnim državam, radikalnih kmetov in predstavnikov delavskih gibanj.
Zborovanje v Porto Alegru je bilo prvič pripravljeno lani kot protiutež WEF v Davosu. Udeležba 19 predstavnikov ICFTU kaže, da veljava foruma narašča, saj se je ICFTU kot konservativna konfederacija sindikatov doslej izogibala takšnih srečanj, sodelovala pa na WEF. Tudi letos bo imela v New Yorku svoje predstavnike.