Na Gospodarski zbornici Slovenije je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik gospodarstvenikom predstavil stališča vlade do sprememb na trgu dela in do delovno pravne zakonodaje. "Naša naloga je vzpostavitev primerljivih pogojev, tako na socialnem kot gospodarskem področju, kot jih podjetniki lahko najdejo drugje,“ je dejal Svetlik. Po njegovih besedah naj bi v letošnjem letu šli v strukturne spremembe in bi začeli opuščati intervencijske ukrepe. Med ključnimi koncepti, ki jih vlada na področju trga dela zasleduje, je poudaril varno prožnost, varno starost ter socialno pravičnost in kohezijo. Prikazal je predvidene spremembe pri odpovednih rokih in odpravninah in dejal, da je pri zakonu o delovnih razmerjih "vodilo sprememb, da gremo od pravice do zaposlitve – po možnosti pri istem delodajalcu – na pravico posameznika do dela.“
V razpravi so gospodarstveniki na primeru gradbeništva opozorili, da se je glede na izrazito zmanjšan obseg poslov in s tem nižjih prihodkov, tudi obseg dela v javni in lokalni upravi, ki je na to vezana (npr. izdaja gradbenih dovoljenj, gradbena inšpekcija …), bistveno zmanjšal. Zato so izpostavili, da je „realno, da gospodarstvo zahteva in terja, da se stvari nemudoma uskladijo, kar pomeni, da se število zaposlenih v upravi prilagodi manjšemu obsegu dela. Pri tem so spomnili na obljubo predsednika vlade že na decembrskem vrhu slovenskega gospodarstva v zvezi z racionalizacijo javne uprave. “Imamo krizo, kriza terja akcijo, ne le v gospodarstvu, temveč tudi v javni upravi,“ je dejala Cvetka Tinauer.
Dvomi okoli minimalne plače
Ponovno so izpostavili problem dviga minimalne plače in posledično pričakovanega plazu po dvigovanju vseh plač, ki ga že napoveduje Zveza svobodnih sindikatov. Gospodarstveniki so izrazili bojazen, da želi vlada biti le všečna in popušča sindikatom, kar posledično vodi do izgube konkurenčnega položaja gospodarstva. Hkrati so poudarili, da sindikati zastopajo le določene interesne skupine starih zaposlenih in starih članov sindikatov, da za vsako ceno branijo stare pridobljene pravice, s čimer ne branijo interesov zaposlenih za določen čas, posebej mladih.
Minister Svetlik je na zahteve delodajalcev po racionalizaciji javnega sektorja odgovoril, da je treba ločiti med državno in javno upravo ter poudaril, da obstaja več rezerv v državni upravi, ki jih je treba izkoristiti. Menil je, da vlada sindikatom ne bo popuščala, temveč bo odločno in trdno sledila začrtani poti. Pri tem se je strinjal, da bo dvig minimalne plače povzročil izgubo določenega števila delovnih mest.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.