Po oceni švedskega sveta za fiskalno politiko je švedska desnosredinska koalicija preveč skopa pri trošenju javnih financ. Svet za fiskalno politiko je sicer državna agencija, ki ocenjuje delo vlade, in zaenkrat pri vladi premierja Fredrika Reinfeldta vidi preveč omejitev pri porabi.
Za razliko od večine evropskih držav ima Švedska močne prihodke od izvoza in čvrsto domače povpraševanje, še vedno pa ima tudi svojo valuto. "Švedska postaja naftna država, a pri tem ne potrebuje nafte," je dejal predstavnik omenjenega sveta Lars Jonung, svet pa ocenjuje, da država preveč strogo čuva svoje bogastvo.
Vlada je bila v zadnjem letu deležna številnih kritik, ker ni vložila večjega dela javnih financ v to, da bi spodbudila dolgoročno rast, kljub temu da so napovedi dobre. Švedska vlada namreč predvideva, da bo javni dolg letos padel na 37,7 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko bo v letu 2016 padel na 22,5 odstotka BDP. Tako svet za fiskalno politiko izpostavlja, da politika finančnega ministra Andersa Borga vključuje dodatne mere omejevanja javne porabe in je celo bolj stroga od tega, kar zakon predpisuje za obdobje gospodarske negotovosti. Svet pa je prepričan, da bi si vlada zdaj lahko privoščila malo več razsipnosti.
A finančni minister Borg opozarja, da je dolžniška kriza pripeljala k hitremu slabšanju financ javnega sektorja. "V normalni situaciji zelo stroge omejitve, ki so strožje, kot jih predvideva zakon, niso potrebne. A tega, kar doživljamo v zadnjem času, ne bi mogli opisati kot normalno situacijo," je še sporočil minister.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.