Strokovnjaki novomeškega kmetijskega zavoda in člani odbora za vinogradništvo pri Zadružni zvezi Slovenije so na današnji skupni seji v Krškem ocenjevali škodo, ki jo že povzročajo visoke temperature in pomanjkanje padavin. Ta čas so najbolj prizadeti sadovnjaki, travinje in poljščine, nastala škoda pa bo povzročila dolgoročnejše posledice, je na novinarski konferenci po seji povedal predsednik posavske enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Franc Pribožič.

Izpostavil je pomanjkanje drage krme, zato bo težko obdržati čredo, opazno pa je tudi že zmanjševanje ohlevljanja, dodatno škodo pa delajo tudi neživljenjski predpisi. Predlagal je, naj država sprosti blagovne rezerve. Ker ni poravnana niti škoda za lanskoletno sušo, bodo mnoge kmetije, je poudaril, težko preživele. Predlagal je, da bi ob gradnji verige savskih elektrarn že zdaj razmišljali o možnosti namakanja površin na krško-brežiškem polju.
Po besedah kmetijskih svetovalcev iz novomeškega kmetijsko-gozdarskega zavoda Andreje Brence in Martina Mavsarja je letošnja huda suša v Posavju že šesta v zadnjih 15 letih, poleg tega se pomanjkanje padavin vleče še iz zime in zato je škoda že nastala praktično na vseh kmetijskih pridelavah. Na travnikih je odkos manjši za tretjino, slabša bo kakovost sena, hudo je prizadeta koruza na plitvih tleh vse od Suhe Krajine do šentjernejskega in krško-brežiškega polja.
Napredovanje ožiga
Zlasti na jablanah, teh je najmanj 600 hektarov, hitro napredujejo ožigi, plodovi ostajajo drobni in vročinski udar je še posebej prizadel mlajše nasade. Z zgodnejšo vegetacijo in naglo rastjo temperatur, tako kmetijska strokovnjaka, se je sicer ustavila tudi rast in razvoj plodov, ki bodo zato primerni le za predelavo. Ob tem pa je z mrežami zavarovanih zgolj 75 hektarov sadovnjakov, še manj je osenčenih nasadov in tudi veliki načrti o namakanju se ne uresničujejo. Zlasti za starejše nasade strokovnjaki predlagajo ročno redčenje preobilnega nastavka in redno mulčanje.
V nekoliko boljšem položaju so vinogradniki vse od Bizeljskega do Bele Krajine, ki se nadejajo zgodnejše trgatve, saj bodo rane sorte obirali že na začetku septembra. Cena grozdja naj bi bila po besedah Janeza Živiča, direktorja vinske cvičkove kleti KZ Krško v Leskovcu, jeseni za pet do 10 odstotkov višja od lanske, odkup pa bo odvisen tudi od delovanja sivega trga. Posebej še, tako vinogradnik Alojz Kunej, ker je Posavje letos ostalo brez največjega predelovalca grozdja.
Vino Brežice je namreč predelovalne zmogljivosti oddalo za stiskanje olja iz oljne ogrščice oziroma proizvodnjo biodizla. So pa novi lastniki, ki se ukvarjajo izključno s proizvodnjo brezalkoholnih pijač, v Brežicah le pripravljeni jeseni odkupiti vino.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.