Se še spomnite razvpitega turističnega bisera na Hvaru, Sunčanog Hvara? Pred dobrimi tremi leti sta se za ta turistični kompleks potegovala tudi slovenske Terme Čatež in ljubljanski Kompas, a dobila ga je luksemburška družba Orco Group. Zdaj pa so napovedi o hrvaškem biseru precej črnoglede. Ko so Luksemburžani prevzemali skupino desetih hotelov, so napovedovali, da se bo na Jadranu zgodila druga Azurna obala oziroma kar Saint Tropez.
Zdaj pa se je Sunčani Hvar znašel pred bankrotom. Kot ugotavlja župan Hvara Pjerino Babić, to podjetje ni še nikoli tako slabo poslovalo kot danes in pojasnjuje: „Med vojno na Hrvaškem je Sunčani Hvar nudil začasno bivališče beguncem in takrat smo imeli za 78 milijonov kun dolga. Zdaj, ko beguncev ni več, pa je dolg narasel na 497 milijonov kun. Samo v zadnjih dveh letih smo imeli kar 256.000 nočitev manj, kar se v zgodovini Sunčanog Hvara še ni zgodilo. Imamo kar 891 nezasedenih postelj,« je ves ogorčen Babić.
Hrvaška Finančna agencija (FINA) je v zadnjem poročilu Sunčani Hvar uvrstila na najnižje mesto na lestvici turističnih storitev oziroma dejavnosti in ji s tem pripisala, da je morebitno poslovanje s Sunčanim Hvarom tvegana poteza. Kar pomeni, da obstaja velika verjetnost bankrota, je prepričan Babić.
Kot je znano, so lastniki tega nekoč uspešnega turističnega kompleksa hrvaški Državni fond za privatizacijo, ki ima v lasti 35-odstotni delež, luksemburška družba Orco, ki ima 55-odstotni delež, medtem ko imajo ostali del lastništva manjši delničarji. Morda bi bila usoda turističnega kompleksa nekoliko drugačna, če bi se takrat odločili drugače. Morda.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.