Sindikati dejavnosti in območni sindikati pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so se dogovorili za enoten nastop v dogovarjanjih z delodajalci v primerih skrajševanja delovnega časa. Sekretar Milan Utroša je pojasnil, da se bodo v večini podjetij, ki bodo skrajšala polni delovni čas, znižale plače. Zato si bodo prizadevali, da podjetja s skrajšanim delovnim časom subvencije namenijo za plače delavcev. Če jih ne bodo in bodo ustvarjali dobičke, bodo sindikati zahtevali poračune plač. "Zdi se nam popolnoma nesprejemljivo, da se subvencije iz državnega proračuna prelivajo v dobičke podjetij," je dejal Utroša.
Sindikati dejavnosti in območni sindikati v okviru ZSSS so po sprejemu zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa ugotovili, da zakon varuje zaposlitev samo za šest mesecev in da zgolj ohranitev delovnega mesta ne zagotavlja socialne varnosti delavca, ''saj so plače že sedaj izredno nizke in ponekod izplačane z zamudo'', je opozoril izvršni sekretar Andrej Zorko. Dogovorili so se, da bodo območne organizacije sindikatov polno sodelovale v pogajanjih z delodajalcih, ki želijo skrajšati polni delovni čas oziroma skleniti dogovor s sindikatom o skrajšanju delovnika za 32 ur. O znižanju plač ne bosta odločala niti sindikat v podjetju niti območna organizacija, ''saj lahko samo delavec odloči, ali pristane na znižanje plače''.
Sindikat naj v podjetju, kjer bo vodstvo pritiskalo nanj, ne pristane na znižanje plač ali krajšanje delovnika, pozivajo sindikati. Zahteva naj sklic zbora delavcev, na katerem naj vodilni predstavijo ukrepe in njihove učinke. Obenem naj razložijo, kaj je podjetje naredilo za prilagoditev razmeram na trgu. "Zgolj dogovor o skrajšanju polnega delovnega časa s predlogom za znižanje plač ne sme biti edini ukrep, ki naj bi podjetje rešil iz krize. To mora biti skrajni ukrep," je prepričan Zorko.
Brezplačen telefon za delodajalce
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ter na Zavodu RS za zaposlovanje so medtem vzpostavili brezplačni telefonski številki, na katerih se bodo lahko delodajalci pozanimali glede možnosti za pridobitev subvencij, ki jih omogoča Zakon o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa. Strokovnjaki bodo na telefonskih številkah ministrstva (080 1567) ter zavoda (080 2055) odgovarjali vsak dan med 9. in 15. uro.
Zakon o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa predvideva, da bodo delodajalci v primeru skrajšanja polnega delovnega časa na 36 ur tedensko prejeli subvencijo v višini 60 evrov na delavca mesečno in dodatnih 15 do 60 evrov na delavca v primeru skrajšanja delovnega tedna še za dodatne največ štiri ure tedensko. Delodajalci, ki bodo skrajšali polni delovni čas, bodo upravičeni do največ šestmesečne subvencije, v tem času pa ne bodo smeli odpuščati, izplačevati nagrad vodstvenim delavcem in nadzornikom ali odrejati nadur. Hkrati se bodo morali zavezati, da bodo izplačevali plače.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.