Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU) je razmišljala o nakupu lokala Bachus in kopališča Laguna. Za svetovanje o tem je najela podjetje Poteza in mu plačala 85.000 evrov, čeprav se za nakup nazadnje sploh ni odločila.
V študentski organizaciji pojasnjujejo, da je Poteza zanje preverjala vse vidike nakupa ter da so jo izbrali kot najcenejšo med tremi ponudnicami tovrstnih storitev. Delo je vključevalo "vodenje vseh postopkov in analizo več vidikov naložbe, in sicer vsebinskega, ekonomskega in cenitvenega". "ŠOU je torej ravnala kot dober gospodar, ki svoj nakup pred odločitvijo temeljito premisli," so zapisali. Analize so pokazale, da nakup ne bi bil smotrn, so dodali.
Na vprašanje, zakaj je ŠOU Potezi plačala 85.000 evrov, čeprav nakup ni bil opravljen, na organizaciji odgovarjajo, da je bila podlaga za plačilo analiza smotrnosti nakupa posamezne nepremičnine, ki je kot taka samostojna storitev. Ob tem poudarjajo, da je analiza stala manj kot odstotek potencialne vrednosti posameznega nakupa, "kar pa je v skladu s cenami, ki za tovrstne projekte veljajo na slovenskem trgu". Ob tem dodajajo, da pred najetjem Poteze niso vedeli, ali bodo nepremičnino kupili ali ne.
O nakupu je sicer v sredo poročala TV Slovenija, ki je navedla, da je ŠOU od omenjenih 85.000 evrov Potezi za svetovanje pri nakupu Lagune plačala 47.000 evrov, za enako svetovanje pri nakupu Bachusa pa 38.000 evrov.
V zvezi z nakupom se je v četrtek odzval tudi podmladek zunanjparlamentarne stranke NSi – Mlada Slovenija, ki zaradi ravnanja v omenjenemu primeru od predsednika ljubljanske ŠOU Jerneja Štromajerja in njenega direktorja Romana Didoviča zahteva odstop. Najbolj sporno se jim zdi, da je organizacija denar Potezi nakazala kljub temu, da so "vedeli, da nimajo dovolj denarja za nakup Bachusa in Lagune". Glede na to se tudi sprašujejo, ali gre morebiti pri tem za pranje denarja.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.