Sekretar Simoniti je na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko povedal, da so z zunanjega ministrstva na Hrvaško poslali pobudo za strokovne posvete glede spornega pravilnika o prevozu nafte in naftnih derivatov. Slovenija je v okviru Svetovne trgovinske organizacije (STO) v zvezi s pravilnikom doslej storila prvi korak in o sporni uredbi obvestila članice, s Hrvati pa vprašanje za zdaj še vedno rešuje izven STO, je pojasnil Simoniti. Če pa tudi s strokovnimi posveti ne bodo doseženi ustrezni rezultati, bo MZZ v skladu s pravili o reševanju sporov v STO sprožil poseben postopek za konzultacije, je še napovedal sekretar.
Stališče slovenske strani je, da je potrebno sporni pravilnik odpraviti, je pojasnil Simoniti. Kot je še povedal, je po prvih ocenah ministrstva za gospodarstvo škoda, ki jo je slovenska stran utrpela zaradi uvedbe pravilnika, velika, prva resnejša ocena škode pa bo pripravljena do sredine prihodnjega tedna.
Na poslansko vprašanje, ali je Zagreb na Ljubljano res naslovil protestno noto zaradi sredinega poostrenega nadzora količine goriva v rezervoarjih tovornjakov na mejnem prehodu Obrežje, je Simoniti odgovoril, da so na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani zatrdili, da niso dobili tovrstnih navodil. Poudaril je še, da slovenske oblasti vse ukrepe so in bodo izvajale v okviru svoje zakonodaje, ki je skladna z mednarodno. Državni sekretar na ministrstvu za finance Darko Končan pa je odločno zavrnil nekatere navedbe, da naj je šlo pri omenjeni akciji za povračilni ukrep proti Hrvaški ali šikaniranje hrvaških prevoznikov. Po njegovih besedah gre za "zelo nesramne špekulacije hrvaških novinarjev".
Sestanek slovenske in hrvaške misije v Ženevi
Slovenska stalna misija v Ženevi je hrvaški misiji izročila pismo, s katerim jo je povabila k bilateralnim konzultacijam v zvezi s hrvaškim spornim ukrepom omejevanja cestnega tranzita nafte in naftnih derivatov preko hrvaškega ozemlja. Pismo, v katerem Slovenija poudarja, da Hrvaška s spornimi ukrepi krši določila splošnega sporazuma o carinah in trgovini ter da je z njimi slovenskemu gospodarstvu že povzročila materialno škodo, je bilo izročeno v skladu z dogovorom, ki sta ga v začetku februarja sklenila slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in hrvaški kolega Tonino Picula, so sporočili iz zunanjega ministrstva.
Slovensko zunanje ministrstvo pričakuje, da bodo v posvetovanjih dosegli zadovoljive rešitve nastalega problema, kajti v nasprotnem bo Slovenija nadaljevala s postopki pri STO, so dodali.