Cena za sod Opecove nafte je v tem tednu prestopila mejo 35 dolarjev. Naftni analitiki pa že napovedujejo ceno 40 dolarjev za sod, kar je le še slab dolar manj od rekordne cene oktobra 1990, v času zalivske vojne. "Večina nas je pričakovala upad teh cen že konec lanskega leta, začetek tega leta," je dejal France Križanič z Ekonomskega inštituta Pravne fakultete.
Iraška kriza, šibek dolar in povečano povpraševanje na azijskih trgih pa ceno nafte in drugih surovin povečujejo. V Sloveniji se je liter 95-oktanskega bencina samo v letošnjem letu podražil že za slabih devet tolarjev. In glede na hitro rast cen nafte, lahko pričakujemo, da bo njegova cena poskočila na 200 tolarjev in več. "Če bo šlo tako naprej, bo to zelo kmalu. Ker imamo trenutno tudi sezonsko rast cene bencina. Vsaj do avgusta je pričakovati rast, tudi če bi imeli stabilno letno povprečno ceno in v tem primeru seveda lahko pričakujemo, da bo prišlo do 200 tolarjev," še dodaja Križanič.
Prodajalci so pri napovedih bolj previdni. "Izkušnje učijo, da napovedovati cene nafte, je zelo nehvaležno delo. Do sedaj so se še vsi opekli, ki so na tem področju bili trdnih stališč," meni Janez Lotrič, predsednik uprave Petrola.
Tudi Združenje evropskih konjunkturnih inštitutov je ocenilo, da se bodo letos cene, glede na lansko leto, v povprečju dvignile še za 10 odstotkov. "Ja, to pomeni, da bomo tudi v Sloveniji sledili svetovnim trendom, tako navzgor kakor tudi navzdol," še pravi Lotrič.
Če črne napovedi naftnih analitikov držijo, potem drži tudi napoved, da se bodo prihodnje leto cene znižale, v povprečju za dva odstotka.