V okviru evropskega stresnega testa, ki je zajemal 91 bančnih skupin, je Banka Slovenije izvedla testno simulacijo tudi za NKBM, so sporočili z omenjene banke, ki sicer ni bila zajeta med 91 evropskih bank. NKBM je test prestala, kapitalska ustreznost Tier 1 naj bi se v letu 2011 po različnih scenarijih gibala med 7,1 in 7,5 odstotka.
Stresni test pa je prestala tudi Abanka, pri kateri je ta pokazal, da bi se pod različnimi obremenitvami količnik temeljnega kapitala ob uresničitvi simuliranih šokov celo zvišal z 10,4 odstotka v letu 2009 na 10,6 odstotka v letu 2011. Ob upoštevanju dodatnih neugodnih posledic deželnega tveganja pa bi se količnik temeljnega kapitala lahko znižal na 10 odstotkov konec leta 2011.
Kot je znano, je bila v uradno testiranje EU vključena le NLB, ki je stres test tudi prestala. Po najbolj pesimističnem scenariju bi količnik kapitalske ustreznosti NLB padel na 6,3 odstotka v letu 2011. Za pozitivno opravljen stres test mora biti količnik kapitalske ustreznosti vsaj šest odstotkov.
V stresnem testu banke simulirajo črne scenarijev
Stresni test za evropske banke je usklajeval Odbor evropskih bančnih nadzornikov (CEBS) v sodelovanju z Evropsko centralno banko (ECB) in državnimi centralnimi bankami. V testu je bilo zajetih 91 bank, od teh jih sedem ni izpolnilo osnovnih pogojev.
V stresnem testu za banke izvedejo simulacijo po osnovnem scenariju, črnem scenariju in razširjenem črnem scenariju, ki zajemajo številne makroekonomske spremenljivke. Spremenljivke so gibanje BDP, brezposelnosti, inflacije, cen nepremičnin in gibanja obrestnih mer. Stresni test preverja odpornost banke proti šokom v zvezi s kreditnimi in tržnimi tveganji in v zvezi z naložbami v dolžniške vrednostne papirje posamičnih držav, so sporočili z NKBM.
Juncker: Stresni testi pokazali zadostno robustnost evropskega bančnega sektorja
V petek objavljene ugotovitve stresnih testov po besedah luksemburškega premiera in predsednika evroskupine Jean-Clauda Junckerja jasno kažejo na zadostno robustnost evropskega bančnega sistema. Juncker se sicer ne strinja z nekaterimi kritikami, da obremenitveni preskusi niso bili izpeljani na dovolj strog način.
"Stresni testi so bili verodostojni, izpeljani na zelo strokoven način in regulatorji, ki so jih izvajali, so to počeli na neodvisen način in v skladu z vsemi pravili," je po današnjem srečanju s predsednikom vlade Borutom Pahorjem v Ljubljani zatrdil luksemburški premier.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.