Po oceni generalnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominiqua Strauss-Kahna bo evropska gospodarska rast po krizi praviloma počasna, medtem ko bo gospodarstvo ZDA okrevalo relativno hitro. Razlika pa je v gospodarskem modelu, saj evropsko gospodarstvo ni tako prožno kot ameriško.
EU se je krizi upirala precej dobro, razlog pa je v manj prožnih evropskih gospodarstvih, ki se niso hitro krčila, je ob robu obiska na Poljskem pojasnil Strauss-Kahn. Iz istega razloga pa bo okrevanje v EU obenem trajalo precej časa.
"Zaradi počasnega okrevanja bo dejanska rast v Evropi okoli odstotka, 1,5 odstotka, mogoče nekaj več, ampak ne preveč," je ocenil in dodal, da to ni dovolj. Nizka rast v Evropi pomeni večjo brezposelnost. Navedel je, da od veliko ljudi sliši, da je kriza "za nami".
"Menim, da se motijo," je izpostavil in poudaril, da je finančna kriza verjetno minila. Vendar pa so tukaj socialne posledice krize in dokler bo brezposelnost naraščala, ne bo mogoče reči, da je kriza končana, je ocenil prvi mož IMF.
Medtem ko bo evropsko gospodarstvo okrevalo počasi, pa nasprotno meni o gospodarstvu ZDA. To bo, potem ko je bilo v krizi močno prizadeto, verjetno okrevalo precej hitro. Po mnenju Strauss-Kahna je tako, ker je ameriško gospodarstvo zelo prožno.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.