Gospodarstvo

Straus-Khan: Potrebujemo dobro regulacijo finančnega sektorja

London, 23. 11. 2009 11.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
P.J. / STA
Komentarji
3

Po mnenju direktorja mednarodnega denarnega sklada je najhujši krizni val že minil, vseeno pa je opozoril, da gospodarstvo ostaja ranljivo ter da bodo izhodne strategije odigrale pomembno vlogo.

Direktor IMF Dominique Strauss-Kahn
Direktor IMF Dominique Strauss-Kahn FOTO: Reuters

Čeprav je najhujši krizni val po mnenju generalnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominiquea Strauss-Kahna že minil, pa svetovno gospodarstvo ostaja zelo ranljivo. Kot je menil danes v Londonu, je najhuje – zahvaljujoč drznim in hitrim ukrepom – minilo.

"Lahko rečemo, da se je okrevanje začelo," je na letni konferenci britanskega združenja za industrijo poudaril Strauss-Kahn. Dodal je, da je okrevanje še vedno šibko in temelji na politični podpori. Finančne razmere so se po njegovi oceni izboljšale, a so še vedno daleč od običajnih.

Strauss-Kahn je dodal še, da morajo države še bolje sodelovati pri okrevanju svetovnega gospodarstva. Globalno gospodarstvo je v zadnjem letu po njegovi oceni pomembno napredovalo, a medtem ko svet stoji na robu okrevanja, se že soočamo z novimi in obsežnimi izzivi. "Potrebujemo sodelovanje pri izhodnih strategijah in oblikovanju novega modela rasti, hkrati pa tudi pri regulaciji finančnega sektorja," je poudaril prvi mož IMF.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petdan
23. 11. 2009 15.25
Na CNN, BBC, NTV, vsak dan poročajo, da se bankirji obnašajo kot da gospodarske krize ne bi bilo; zopet se izplačujejo vrtoglavi bonusi in zopet izvajajjo stare akrobacije v trgovanju vrednostnih papirjev. Politika se pa "obrača vstran in nič ne vidi". Bo na koncu imel Karl Marx prav s svojimi prognozami v zvezi z kapitalizmom?
Jože Pernek
23. 11. 2009 13.53
A mu gre za verjet?
Uporabnik113189
23. 11. 2009 13.48
Svetovno gospodarstvo je na nitki in tega se Strauss-Kahn zelo dobro zaveda. Lepo je razložil, da so najbolj pomembne izhodne strategije, šele potem pa dobra regulacija finančnega sektorja..No, v čem je problem? ZDA so bile dolga leta gonilo razvoja in so trošili več, kot pa ustvarili..Zato so drugi (relativno) dobro živeli..Razvili so se azijci in Kitajska, Japonska vsi na ta način, da so od razvitih KOPIRALI in niso nikoli plačevali znanja. Sinonim turistov s fotoaparati so ????. Danes znanje imajo, problem je trg. Trenutno ZDA ne želijo povečati potrošnje doma in bodo vztrajali, da na trdnem dolarju. Nekateri so špekulirali z vlaganjem v surovine (nafto, kovine, celo zlato), ker so računali na inflacijo. Pozabili pa so na zadrte kitajce..Prvič niso pripravljeni izgubiti svojih prihrankov z inflacijo, zato podpirajo močan dolar. Drugič pa niso pripravljeni povečati potrošnje prebivalstva( pa ne samo kitajci ampak celoten kontinent). Ker v ZDA ni več potrošnje in s tem tudi v evropi, so začele surovine ostajati na zalogi, azija in drugi veliki proizvajalci pa so brez kupcev oziroma so nakupi industrijskih proizvodov resno padli. Zato iščejo nove trge, kjer bi lahko prodajali, da obdržijo gospodarsko rast, sicer bodo imeli socialno bombo..Teh trgov pa ni, ker je Obama začel spreminjati paradigmo ZDA, ki jih vodi proti bolj zdravim finančnim temeljem. Zmanjšanju zunanjega in hkrati tudi notranjih dolgov. Ta paradigma se seli tudi v EU. Komu vsa zgodba ustreza? BOGATIM, ki imajo denar..Res da bodo nominalno veliko izgubili, če pa gledamo razmerje revnih proti bogatim, se je pa le to še poslabšalo v korist bogatih. Skratka, če cene vsega padejo bodo pri stabilni valuti obogateli tisti, ki imajo denar, ker lahko več kupijo..Tudi to je način da obogatiš, le v obratni smeri, kot se je dogajalo prej. Z zgodbo pa ni ravno zadovoljen krog okrog nafte, ki jim nizke cene niso všeč. Pa še trendi, ki gredo v korist obnovljivih virov, kjer prednjačijo z novimi proizvodi in ogromo kapaciteto kitajci. Cene nafte se lahko hitro dvignejo, če nastane novo vojno žarišče, pa se mi vse bolj dozdeva, da bi nekateri med bogataši radi zakurili kakšno večjo vojno in sebi popravili dobičke. Kaj bo prevladalo, še ni povsem jasno.